Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82865
Vertaa

Kokinvaara-Mannervaara

82865·Joensuu
11 × 8,7 km

Postinumeroalueella Kokinvaara-Mannervaara (82865), Joensuu, asuu 37 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 053 €, asukkaiden keski-ikä on 66,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 55,6 %. Alueen asukkaista 54,1 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 37/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 37/41 (Joensuu)
Väkiluku
37-7,5 %(5v)
Mediaanitulot
19 053 €+11,5 %(5v)
Keski-ikä
66,0 v+7,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,7 %+5,4 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
55,6 %+45,6 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 54,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kokinvaara-Mannervaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku37-7,5 %
Mediaanitulot19 053 €+11,5 %
Keski-ikä66,0 v+7,0 %
Korkeakoulutetut29,7 %+5,4 %
Työttömyysaste55,6 %+45,6 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kokinvaara-Mannervaara

Mitkä ovat alueen Kokinvaara-Mannervaara (82865) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 053 €. Muutos 5 vuodessa: +11,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kokinvaara-Mannervaara (82865) on?
37 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,5 %.
Millaista asuminen alueella Kokinvaara-Mannervaara on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Kokinvaara-Mannervaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 37 / 41. Korkeakoulutetut: 29,7 %, keski-ikä: 66,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82850Kinnasniemi
  • ·82840Pirttiaho
  • ·82870Luutalahti
  • ·82750Öllölä
  • ·82760Hoilola
  • ·82820Maukkula (Ilomantsi)
  • ·82770Kaustajärvi (Tohmajärvi)
  • ·82730Tuupovaara Keskus-Pirttiaho
  • ·82880Mannervaara
  • ·82815Marjovaara
  • ·82830Haukivaara (Ilomantsi)
  • ·82710Kovero

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 863. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 907. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu37. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58650Kiviapaja

Savonlinna

Mediaanitulot
19 077 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
56640Purnujärvi

Rautjärvi

Mediaanitulot
19 092 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
83855Martonvaara-Sammakkovaara

Polvijärvi

Mediaanitulot
19 141 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
73640Sivakkavaara

Kaavi

Mediaanitulot
18 964 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle