Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Inari/99800
Vertaa

Ivalo

99800·Inari
158 × 116 km

Postinumeroalueella Ivalo (99800), Inari, asuu 4 611 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 060 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 66,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on pienentynyt 1,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 84,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Inari)Väkiluku: sija 1/8 (Inari)
Väkiluku
4 611+1,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 060 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,9 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
66,4 %
Vuokra: 31,2 %
Lapsiperheet
16,8 %
Yksinasuvat
42,0 %
Työttömyysaste
7,3 %-1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 29,5 %

Tunnusluvut

Alueen Ivalo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 611+1,2 %
Mediaanitulot27 060 €+20,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 529 €/m²+5,5 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,9 %+2,9 %
Työttömyysaste7,3 %-1,3 %
Omistusasunnot66,4 %-
Lapsiperheet16,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 21 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus66,4 %
Vuokra31,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo10,0 %
Pientalo84,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,8 %
Yksinasuvat42,0 %
Muut taloudet41,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Ivalo

Mitkä ovat alueen Ivalo (99800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 060 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ivalo (99800) on?
4 611 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ivalo (99800)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 529 €/m² (2025). Luku perustuu 21 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ivalo on?
Kotitalouksista 66,4 % asuu omistusasunnossa ja 31,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 10,0 % on kerrostaloissa ja 84,8 % pientaloissa.
Miten alue Ivalo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Inari: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 27,9 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99885Lemmenjoki
  • ·99600Sodankylä Keskus (Sodankylä)
  • ·99870Inari Keskus - Lemmenjoki
  • ·99910Kaamanen - Partakko
  • ·99830Saariselkä
  • ·99670Petkula (Sodankylä)
  • ·99950Karigasniemi (Utsjoki)
  • ·99195Pokka (Kittilä)
  • ·99655Sattasvaara (Sodankylä)
  • ·99660Kersilö (Sodankylä)
  • ·99690Vuotso (Sodankylä)
  • ·99650Sattanen (Sodankylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet899. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet396. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Inari2. · 8 alueesta

Muut alueet: Inari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Inari
#AlueArvo
1.Saariselkä9983028 492 €+17,7 %
2.Inari Keskus - Lemmenjoki9987026 286 €+23,0 %
3.Sevettijärvi - Näätämö9993025 463 €+39,9 %
4.Nellim9986024 561 €+50,5 %
5.Kaamanen - Partakko9991021 538 €+27,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61360Mieto

Kurikka

Mediaanitulot
27 057 €
Väkiluku
890
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
91430Leppiniemi

Muhos

Mediaanitulot
27 055 €
Väkiluku
98
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
26930Vermuntila

Rauma

Mediaanitulot
27 050 €
Väkiluku
560
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
25240Hajala

Salo

Mediaanitulot
27 049 €
Väkiluku
568
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Inari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle