Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40720
Vertaa

Nisula

40720·Jyväskylä
1,5 × 1,8 km

Postinumeroalueella Nisula (40720), Jyväskylä, asuu 2 831 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 569 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 43,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 62,9 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 84,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 29/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 20/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
2 831+7,5 %(5v)
Mediaanitulot
23 569 €+14,9 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
43,8 %-0,5 %(5v)
Omistusasunnot
45,0 %
Vuokra: 54,8 %
Lapsiperheet
12,4 %
Yksinasuvat
62,9 %
Työttömyysaste
17,4 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
24,7 %
65 vuotta täyttäneet: 23,0 %

Tunnusluvut

Alueen Nisula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 831+7,5 %
Mediaanitulot23 569 €+14,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 277 €/m²-5,6 %
Keski-ikä43,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut43,8 %-0,5 %
Työttömyysaste17,4 %+4,0 %
Omistusasunnot45,0 %-
Lapsiperheet12,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 56 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus45,0 %
Vuokra54,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo84,9 %
Pientalo14,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,4 %
Yksinasuvat62,9 %
Muut taloudet24,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Nisula

Mitkä ovat alueen Nisula (40720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 569 €. Muutos 5 vuodessa: +14,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nisula (40720) on?
2 831 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Nisula (40720)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 277 €/m² (2025). Luku perustuu 56 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Nisula on?
Kotitalouksista 45,0 % asuu omistusasunnossa ja 54,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 84,9 % on kerrostaloissa ja 14,7 % pientaloissa.
Miten alue Nisula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 29 / 36. Korkeakoulutetut: 43,8 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·40700Mäki-Matti
  • ·40600Mattilanpelto
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • ·40740Kortepohja
  • ·40640Keltinmäki
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40630Kypärämäki
  • ·40400Halssila
  • ·40530Keljonkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 044. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet600. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä29. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
64720Perälä

Teuva

Mediaanitulot
23 570 €
Väkiluku
520
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
77800Iisvesi

Suonenjoki

Mediaanitulot
23 565 €
Väkiluku
473
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
17930Päijälä

Kuhmoinen

Mediaanitulot
23 574 €
Väkiluku
73
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
92500Rantsila Keskus

Siikalatva

Mediaanitulot
23 575 €
Väkiluku
1 377
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle