Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siikalatva/92500
Vertaa

Rantsila Keskus

92500·Siikalatva
36 × 30 km

Postinumeroalueella Rantsila Keskus (92500), Siikalatva, asuu 1 377 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 575 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 3,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 26,0 %. Alueen kotitalouksista 44,4 % on yksinasuvia.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Siikalatva)Väkiluku: sija 1/9 (Siikalatva)
Väkiluku
1 377-3,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 575 €+26,0 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,5 %+1,8 %(5v)
Omistusasunnot
77,7 %
Vuokra: 20,0 %
Lapsiperheet
18,0 %
Yksinasuvat
44,4 %
Työttömyysaste
11,9 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 29,8 %

Tunnusluvut

Alueen Rantsila Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 377-3,9 %
Mediaanitulot23 575 €+26,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)764 €/m²-
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut17,5 %+1,8 %
Työttömyysaste11,9 %+2,5 %
Omistusasunnot77,7 %-
Lapsiperheet18,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2022, 9 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,7 %
Vuokra20,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,0 %
Yksinasuvat44,4 %
Muut taloudet37,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Rantsila Keskus

Mitkä ovat alueen Rantsila Keskus (92500) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 575 €. Muutos 5 vuodessa: +26,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rantsila Keskus (92500) on?
1 377 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rantsila Keskus (92500)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 764 €/m² (2022). Luku perustuu 9 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rantsila Keskus on?
Kotitalouksista 77,7 % asuu omistusasunnossa ja 20,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Rantsila Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siikalatva: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 17,5 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92530Mankila
  • ·91950Temmes (Tyrnävä)
  • ·92440Saarikoski (Siikajoki)
  • ·86480Karhukangas (Haapavesi)
  • ·92650Laakkola
  • ·92520Sipola
  • ·92600Pulkkila Keskus
  • ·91930Ala-Temmes (Liminka)
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·92450Luohua (Siikajoki)
  • ·92640Leskelä
  • ·92430Paavola - Huumola (Siikajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 041. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet936. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siikalatva5. · 9 alueesta

Muut alueet: Siikalatva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siikalatva
#AlueArvo
1.Mankila9253025 529 €+24,6 %
2.Leskelä9264024 302 €+35,6 %
3.Pulkkila Keskus9260024 195 €+25,4 %
4.Piippola Keskus9262023 768 €+12,6 %
5.Sipola9252021 815 €+13,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17930Päijälä

Kuhmoinen

Mediaanitulot
23 574 €
Väkiluku
73
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
63800Soini Keskus

Soini

Mediaanitulot
23 578 €
Väkiluku
1 461
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
20380Räntämäki-Saramäki

Turku

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 882
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
48700Kyminlinna

Kotka

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 265
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Siikalatva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle