Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/50300
Vertaa

Rämälä

50300·Mikkeli
10 × 15 km

Postinumeroalueella Rämälä (50300), Mikkeli, asuu 310 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 611 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 5,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,8 %. Alueen kotitalouksista 97,1 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 9/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 25/41 (Mikkeli)
Väkiluku
310-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
27 611 €+20,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,2 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
97,1 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
24,6 %
Yksinasuvat
30,4 %
Työttömyysaste
7,5 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 26,5 %

Tunnusluvut

Alueen Rämälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku310-5,5 %
Mediaanitulot27 611 €+20,8 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,2 %+4,7 %
Työttömyysaste7,5 %+1,4 %
Omistusasunnot97,1 %-
Lapsiperheet24,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus97,1 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,6 %
Yksinasuvat30,4 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Rämälä

Mitkä ovat alueen Rämälä (50300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 611 €. Muutos 5 vuodessa: +20,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rämälä (50300) on?
310 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Millaista asuminen alueella Rämälä on?
Kotitalouksista 97,1 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Rämälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 9 / 41. Korkeakoulutetut: 27,2 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51720Rahula
  • ·51540Kalvitsa
  • ·51520Hiirola
  • ·50350Norola
  • ·50180Visulahti
  • ·51760Nuutilanmäki (Juva)
  • ·50170Peitsari
  • ·51740Huuhanaho
  • ·50190Tuppurala
  • ·51850Vuorenmaa (Juva)
  • ·52110Majavesi
  • ·51620Pitkäaho

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet741. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 707. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli9. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69730Tunkkari

Veteli

Mediaanitulot
27 609 €
Väkiluku
478
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
45720Kotiharju-Puhjonmäki

Kouvola

Mediaanitulot
27 618 €
Väkiluku
2 475
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
43130Tarvaala

Saarijärvi

Mediaanitulot
27 619 €
Väkiluku
397
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle