Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siilinjärvi/70910
Vertaa

Vuorela

70910·Siilinjärvi
5,0 × 7,6 km

Postinumeroalueella Vuorela (70910), Siilinjärvi, asuu 2 927 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 747 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 72,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,6 %. Alueen asunnoista 62,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Siilinjärvi)Väkiluku: sija 3/8 (Siilinjärvi)
Väkiluku
2 927-1,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 747 €+16,6 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,2 %0,0 %(5v)
Omistusasunnot
72,5 %
Vuokra: 27,1 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
43,3 %
Työttömyysaste
9,3 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,9 %

Tunnusluvut

Alueen Vuorela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 927-1,7 %
Mediaanitulot27 747 €+16,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 713 €/m²+2,9 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut40,2 %0,0 %
Työttömyysaste9,3 %+1,8 %
Omistusasunnot72,5 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 31 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus72,5 %
Vuokra27,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo37,3 %
Pientalo62,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat43,3 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Vuorela

Mitkä ovat alueen Vuorela (70910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 747 €. Muutos 5 vuodessa: +16,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vuorela (70910) on?
2 927 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Vuorela (70910)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 713 €/m² (2025). Luku perustuu 31 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +2,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Vuorela on?
Kotitalouksista 72,5 % asuu omistusasunnossa ja 27,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 37,3 % on kerrostaloissa ja 62,3 % pientaloissa.
Miten alue Vuorela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siilinjärvi: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 40,2 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70420Päiväranta (Kuopio)
  • ·70400Kettulanlahti (Kuopio)
  • ·70280Länsi-Puijo (Kuopio)
  • ·71800Siilinjärvi Keskus
  • ·70300Linnanpelto (Kuopio)
  • ·70340Inkilänmäki (Kuopio)
  • ·70240Niuvaniemen Sairaala-alue (Kuopio)
  • ·70200Puijonlaakso (Kuopio)
  • ·71850Leppäkaarre
  • ·70460Saarijärvi (Kuopio)
  • ·70110Etu-Niirala (Kuopio)
  • ·70900Toivala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet712. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet589. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siilinjärvi6. · 8 alueesta

Muut alueet: Siilinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siilinjärvi
#AlueArvo
1.Toivala7090030 999 €+13,7 %
2.Harjamäki7187030 151 €+14,4 %
3.Hamula7189029 106 €+19,1 %
4.Kuuslahti7184028 494 €+18,0 %
5.Pöljä7182027 935 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
42820Riiho

Keuruu

Mediaanitulot
27 745 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
41450Leppälahti

Jyväskylä

Mediaanitulot
27 750 €
Väkiluku
613
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66400Laihia Keskus

Laihia

Mediaanitulot
27 740 €
Väkiluku
5 826
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
07955Tesjoki

Loviisa

Mediaanitulot
27 754 €
Väkiluku
1 127
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Siilinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle