Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70870
Vertaa

Hiltulanlahti

70870·Kuopio
15 × 16 km

Postinumeroalueella Hiltulanlahti (70870), Kuopio, asuu 2 366 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 122 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 39,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,8 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 2,5 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 99,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 17/64 (Kuopio)
Väkiluku
2 366+2,5 %(5v)
Mediaanitulot
30 122 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
39,6 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
96,6 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
32,6 %
Yksinasuvat
19,7 %
Työttömyysaste
6,3 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 17,5 %

Tunnusluvut

Alueen Hiltulanlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 366+2,5 %
Mediaanitulot30 122 €+14,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 769 €/m²-
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut39,6 %+2,4 %
Työttömyysaste6,3 %-0,7 %
Omistusasunnot96,6 %-
Lapsiperheet32,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,6 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet32,6 %
Yksinasuvat19,7 %
Muut taloudet47,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hiltulanlahti

Mitkä ovat alueen Hiltulanlahti (70870) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 122 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hiltulanlahti (70870) on?
2 366 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hiltulanlahti (70870)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 769 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hiltulanlahti on?
Kotitalouksista 96,6 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,5 % pientaloissa.
Miten alue Hiltulanlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 8 / 64. Korkeakoulutetut: 39,6 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70820Litmanen
  • ·70840Jynkänmäki
  • ·71460Paukarlahti (Leppävirta)
  • ·70700Särkiniemi
  • ·70620Haapaniemi
  • ·70600Niirala-Huuhanmäki
  • ·70110Etu-Niirala
  • ·70150Neulamäki
  • ·70200Puijonlaakso
  • ·70100Kuopio Keskus
  • ·70500Männistö
  • ·70340Inkilänmäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet282. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet677. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio8. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
78480Timola

Leppävirta

Mediaanitulot
30 136 €
Väkiluku
489
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
41140Kuikka

Jyväskylä

Mediaanitulot
30 096 €
Väkiluku
662
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
71870Harjamäki

Siilinjärvi

Mediaanitulot
30 151 €
Väkiluku
423
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
25820Vestlax

Kemiönsaari

Mediaanitulot
30 152 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle