Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vesanto/72380
Vertaa

Horontaipale

72380·Vesanto
12 × 11 km

Postinumeroalueella Horontaipale (72380), Vesanto, asuu 93 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 446 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 46,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 7,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/6 (Vesanto)Väkiluku: sija 5/6 (Vesanto)
Väkiluku
93-18,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 446 €+46,8 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,7 %+7,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,5 %
Vuokra: 5,7 %
Lapsiperheet
7,5 %
Yksinasuvat
45,3 %
Työttömyysaste
13,5 %+6,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Horontaipale tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku93-18,4 %
Mediaanitulot26 446 €+46,8 %
Keski-ikä58,0 v+6,0 %
Korkeakoulutetut26,7 %+7,9 %
Työttömyysaste13,5 %+6,8 %
Omistusasunnot92,5 %-
Lapsiperheet7,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,5 %
Vuokra5,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,5 %
Yksinasuvat45,3 %
Muut taloudet47,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Horontaipale

Mitkä ovat alueen Horontaipale (72380) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 446 €. Muutos 5 vuodessa: +46,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Horontaipale (72380) on?
93 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -18,4 %.
Millaista asuminen alueella Horontaipale on?
Kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa ja 5,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,7 % pientaloissa.
Miten alue Horontaipale vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vesanto: 1 / 6. Korkeakoulutetut: 26,7 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·44370Mäntymäki (Konnevesi)
  • ·44670Suovanlahti (Viitasaari)
  • ·72350Pienola
  • ·44680Lahnanen (Viitasaari)
  • ·44460Kalaniemi (Äänekoski)
  • ·72360Närhilä
  • ·44640Kymönkoski (Viitasaari)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·72600Keitele Keskus (Keitele)
  • ·72300Vesanto Keskus
  • ·44530Ilmolahti (Viitasaari)
  • ·44630Kumpumäki (Viitasaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 068. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 585. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vesanto1. · 6 alueesta

Muut alueet: Vesanto

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vesanto
#AlueArvo
1.Tiitilänkylä7233023 112 €+50,7 %
2.Vesanto Keskus7230021 405 €+18,8 %
3.Pienola7235021 181 €+14,3 %
4.Niinivesi7231020 873 €+23,0 %
5.Närhilä7236018 217 €+14,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
13210Hätilä

Hämeenlinna

Mediaanitulot
26 450 €
Väkiluku
8 033
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
29740Etelämaa

Merikarvia

Mediaanitulot
26 452 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
23260Rautila

Vehmaa

Mediaanitulot
26 437 €
Väkiluku
207
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
46230Aro

Kouvola

Mediaanitulot
26 456 €
Väkiluku
451
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vesanto: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle