Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vesanto/72350
Vertaa

Pienola

72350·Vesanto
11 × 16 km

Postinumeroalueella Pienola (72350), Vesanto, asuu 235 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 181 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,3 %. Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/6 (Vesanto)Väkiluku: sija 2/6 (Vesanto)
Väkiluku
235-7,1 %(5v)
Mediaanitulot
21 181 €+14,3 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,9 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
90,6 %
Vuokra: 7,1 %
Lapsiperheet
11,0 %
Yksinasuvat
48,0 %
Työttömyysaste
14,1 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 43,0 %

Tunnusluvut

Alueen Pienola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku235-7,1 %
Mediaanitulot21 181 €+14,3 %
Keski-ikä56,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut17,9 %+0,7 %
Työttömyysaste14,1 %+3,8 %
Omistusasunnot90,6 %-
Lapsiperheet11,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,6 %
Vuokra7,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,0 %
Yksinasuvat48,0 %
Muut taloudet41,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Pienola

Mitkä ovat alueen Pienola (72350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 181 €. Muutos 5 vuodessa: +14,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pienola (72350) on?
235 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,1 %.
Millaista asuminen alueella Pienola on?
Kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa ja 7,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Pienola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vesanto: 4 / 6. Korkeakoulutetut: 17,9 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72360Närhilä
  • ·72380Horontaipale
  • ·72300Vesanto Keskus
  • ·44370Mäntymäki (Konnevesi)
  • ·44680Lahnanen (Viitasaari)
  • ·44670Suovanlahti (Viitasaari)
  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)
  • ·44300Konnevesi Keskus (Konnevesi)
  • ·72310Niinivesi
  • ·72600Keitele Keskus (Keitele)
  • ·44280Sumiainen Keskus (Äänekoski)
  • ·44350Istunmäki (Konnevesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 663. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 945. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vesanto4. · 6 alueesta

Muut alueet: Vesanto

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vesanto
#AlueArvo
1.Horontaipale7238026 446 €+46,8 %
2.Tiitilänkylä7233023 112 €+50,7 %
3.Vesanto Keskus7230021 405 €+18,8 %
4.Niinivesi7231020 873 €+23,0 %
5.Närhilä7236018 217 €+14,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99450Palojoensuu - Kuttanen

Enontekiö

Mediaanitulot
21 181 €
Väkiluku
92
Keski-ikä
65,0 v
Avaa alue →Vertaa
39450Sisättö

Ikaalinen

Mediaanitulot
21 185 €
Väkiluku
95
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
81450Huhus-Käenkoski

Ilomantsi

Mediaanitulot
21 177 €
Väkiluku
69
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
39195Kaipio

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
21 168 €
Väkiluku
145
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vesanto: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle