Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vesanto/72310
Vertaa

Niinivesi

72310·Vesanto
18 × 17 km

Postinumeroalueella Niinivesi (72310), Vesanto, asuu 183 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 873 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,0 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Vesanto)Väkiluku: sija 3/6 (Vesanto)
Väkiluku
183-12,4 %(5v)
Mediaanitulot
20 873 €+23,0 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,6 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
8,7 %
Yksinasuvat
45,2 %
Työttömyysaste
8,3 %-6,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,4 %
65 vuotta täyttäneet: 44,3 %

Tunnusluvut

Alueen Niinivesi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku183-12,4 %
Mediaanitulot20 873 €+23,0 %
Keski-ikä57,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut17,6 %+1,6 %
Työttömyysaste8,3 %-6,1 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet8,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,7 %
Yksinasuvat45,2 %
Muut taloudet46,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Niinivesi

Mitkä ovat alueen Niinivesi (72310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 873 €. Muutos 5 vuodessa: +23,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niinivesi (72310) on?
183 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,4 %.
Millaista asuminen alueella Niinivesi on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Niinivesi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vesanto: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 17,6 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)
  • ·72300Vesanto Keskus
  • ·72510Jokijärvi (Pielavesi)
  • ·72330Tiitilänkylä
  • ·72570Vuorikylä (Pielavesi)
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)
  • ·72550Säviä (Pielavesi)
  • ·77930Kerkonjoensuu (Rautalampi)
  • ·72360Närhilä
  • ·72350Pienola
  • ·72220Eliaksela (Tervo)
  • ·72600Keitele Keskus (Keitele)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 713. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 133. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vesanto5. · 6 alueesta

Muut alueet: Vesanto

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vesanto
#AlueArvo
1.Horontaipale7238026 446 €+46,8 %
2.Tiitilänkylä7233023 112 €+50,7 %
3.Vesanto Keskus7230021 405 €+18,8 %
4.Pienola7235021 181 €+14,3 %
5.Närhilä7236018 217 €+14,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
88930Lentiira-Kuumu

Kuhmo

Mediaanitulot
20 872 €
Väkiluku
225
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
93195Kokkokylä

Pudasjärvi

Mediaanitulot
20 869 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
69550Kanala

Halsua

Mediaanitulot
20 868 €
Väkiluku
68
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
83830Hukkala

Polvijärvi

Mediaanitulot
20 868 €
Väkiluku
106
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vesanto: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle