Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Inari/99910
Vertaa

Kaamanen - Partakko

99910·Inari
56 × 49 km

Postinumeroalueella Kaamanen - Partakko (99910), Inari, asuu 152 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 538 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 69,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,0 %. Alueen asunnoista 89,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Inari)Väkiluku: sija 5/8 (Inari)
Väkiluku
152-9,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 538 €+27,0 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,9 %+5,1 %(5v)
Omistusasunnot
69,0 %
Vuokra: 20,7 %
Lapsiperheet
9,2 %
Yksinasuvat
52,9 %
Työttömyysaste
11,1 %-6,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 42,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kaamanen - Partakko tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku152-9,0 %
Mediaanitulot21 538 €+27,0 %
Keski-ikä54,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,9 %+5,1 %
Työttömyysaste11,1 %-6,2 %
Omistusasunnot69,0 %-
Lapsiperheet9,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus69,0 %
Vuokra20,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,8 %
Pientalo89,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,2 %
Yksinasuvat52,9 %
Muut taloudet37,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaamanen - Partakko

Mitkä ovat alueen Kaamanen - Partakko (99910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 538 €. Muutos 5 vuodessa: +27,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaamanen - Partakko (99910) on?
152 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,0 %.
Millaista asuminen alueella Kaamanen - Partakko on?
Kotitalouksista 69,0 % asuu omistusasunnossa ja 20,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,8 % on kerrostaloissa ja 89,7 % pientaloissa.
Miten alue Kaamanen - Partakko vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Inari: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 21,9 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99980Utsjoki Keskus (Utsjoki)
  • ·99950Karigasniemi (Utsjoki)
  • ·99800Ivalo
  • ·99885Lemmenjoki
  • ·99830Saariselkä
  • ·99870Inari Keskus - Lemmenjoki
  • ·99990Nuorgam (Utsjoki)
  • ·99690Vuotso (Sodankylä)
  • ·99600Sodankylä Keskus (Sodankylä)
  • ·99930Sevettijärvi - Näätämö
  • ·99670Petkula (Sodankylä)
  • ·99665Moskuvaara (Sodankylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 604. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 260. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Inari6. · 8 alueesta

Muut alueet: Inari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Inari
#AlueArvo
1.Saariselkä9983028 492 €+17,7 %
2.Ivalo9980027 060 €+20,2 %
3.Inari Keskus - Lemmenjoki9987026 286 €+23,0 %
4.Sevettijärvi - Näätämö9993025 463 €+39,9 %
5.Nellim9986024 561 €+50,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81470Naarva

Ilomantsi

Mediaanitulot
21 538 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
17500Padasjoki Keskus

Padasjoki

Mediaanitulot
21 536 €
Väkiluku
1 513
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
38860Suurimaa

Jämijärvi

Mediaanitulot
21 540 €
Väkiluku
154
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
73620Kortteinen-Rasilampi

Kaavi

Mediaanitulot
21 545 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Inari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle