Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kangasala/36220
Vertaa

Suorama

36220·Kangasala
3,8 × 4,3 km

Postinumeroalueella Suorama (36220), Kangasala, asuu 5 490 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 289 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,2 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 13/16 (Kangasala)Väkiluku: sija 3/16 (Kangasala)
Väkiluku
5 490+3,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 289 €+14,9 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,1 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
55,9 %
Vuokra: 42,7 %
Lapsiperheet
24,3 %
Yksinasuvat
44,1 %
Työttömyysaste
12,0 %+2,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,9 %
65 vuotta täyttäneet: 19,6 %

Tunnusluvut

Alueen Suorama tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 490+3,1 %
Mediaanitulot26 289 €+14,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 855 €/m²+0,7 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,1 %+1,6 %
Työttömyysaste12,0 %+2,2 %
Omistusasunnot55,9 %-
Lapsiperheet24,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 53 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus55,9 %
Vuokra42,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo57,2 %
Pientalo41,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,3 %
Yksinasuvat44,1 %
Muut taloudet31,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Suorama

Mitkä ovat alueen Suorama (36220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 289 €. Muutos 5 vuodessa: +14,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Suorama (36220) on?
5 490 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Suorama (36220)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 855 €/m² (2025). Luku perustuu 53 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Suorama on?
Kotitalouksista 55,9 % asuu omistusasunnossa ja 42,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 57,2 % on kerrostaloissa ja 41,6 % pientaloissa.
Miten alue Suorama vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kangasala: 13 / 16. Korkeakoulutetut: 33,1 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·36100Kangasala Asemanseutu
  • ·36240Vatiala
  • ·36110Ruutana
  • ·33610Olkahinen-Tasanne (Tampere)
  • ·36200Kangasala Keskus
  • ·33580Atala-Linnainmaa (Tampere)
  • ·33730Leinola-Vehmainen (Tampere)
  • ·36280Pikonlinna
  • ·33710Kaukajärvi (Tampere)
  • ·37550Kuivaspää (Lempäälä)
  • ·33720Hervanta (Tampere)
  • ·36270Huutijärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 107. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet320. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kangasala13. · 16 alueesta

Muut alueet: Kangasala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kangasala
#AlueArvo
1.Kangasala Asemanseutu3610032 999 €+13,6 %
2.Ruutana3611032 239 €+16,0 %
3.Pikonlinna3628031 020 €+36,0 %
4.Huutijärvi3627029 095 €+17,4 %
5.Vatiala3624028 500 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99870Inari Keskus - Lemmenjoki

Inari

Mediaanitulot
26 286 €
Väkiluku
1 194
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
74590Kurenpolvi

Vieremä

Mediaanitulot
26 285 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
03810Ikkala

Lohja

Mediaanitulot
26 281 €
Väkiluku
511
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
39310Viljakkala Keskus

Ylöjärvi

Mediaanitulot
26 298 €
Väkiluku
972
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Tampere|Muuttajalle

Tampereen rikkaimmat asuinalueet mediaanitulon mukaan

Tampereen suurituloisimmat postinumeroalueet mediaanitulon mukaan. Mitä haut 'Tampereen rikkaimmat alueet' tarkoittavat datassa. Tilastokeskuksen Paavo-aineisto.

7. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kangasala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle