Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Inari/99870
Vertaa

Inari Keskus - Lemmenjoki

99870·Inari
124 × 79 km

Postinumeroalueella Inari Keskus - Lemmenjoki (99870), Inari, asuu 1 194 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 286 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 33,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 66,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 23,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 90,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/8 (Inari)Väkiluku: sija 2/8 (Inari)
Väkiluku
1 194+3,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 286 €+23,0 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
33,8 %+3,7 %(5v)
Omistusasunnot
66,2 %
Vuokra: 30,2 %
Lapsiperheet
20,2 %
Yksinasuvat
45,7 %
Työttömyysaste
7,3 %-0,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 26,5 %

Tunnusluvut

Alueen Inari Keskus - Lemmenjoki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 194+3,4 %
Mediaanitulot26 286 €+23,0 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut33,8 %+3,7 %
Työttömyysaste7,3 %-0,2 %
Omistusasunnot66,2 %-
Lapsiperheet20,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus66,2 %
Vuokra30,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,2 %
Pientalo90,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,2 %
Yksinasuvat45,7 %
Muut taloudet34,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Inari Keskus - Lemmenjoki

Mitkä ovat alueen Inari Keskus - Lemmenjoki (99870) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 286 €. Muutos 5 vuodessa: +23,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Inari Keskus - Lemmenjoki (99870) on?
1 194 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,4 %.
Millaista asuminen alueella Inari Keskus - Lemmenjoki on?
Kotitalouksista 66,2 % asuu omistusasunnossa ja 30,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,2 % on kerrostaloissa ja 90,3 % pientaloissa.
Miten alue Inari Keskus - Lemmenjoki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Inari: 3 / 8. Korkeakoulutetut: 33,8 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99885Lemmenjoki
  • ·99950Karigasniemi (Utsjoki)
  • ·99800Ivalo
  • ·99195Pokka (Kittilä)
  • ·99910Kaamanen - Partakko
  • ·99600Sodankylä Keskus (Sodankylä)
  • ·99250Kiistala - Jeesiöjärvi (Kittilä)
  • ·99190Hanhimaa (Kittilä)
  • ·99980Utsjoki Keskus (Utsjoki)
  • ·99655Sattasvaara (Sodankylä)
  • ·99230Jeesiöjärvi (Kittilä)
  • ·99170Pulju (Kittilä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 108. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 013. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Inari3. · 8 alueesta

Muut alueet: Inari

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Inari
#AlueArvo
1.Saariselkä9983028 492 €+17,7 %
2.Ivalo9980027 060 €+20,2 %
3.Sevettijärvi - Näätämö9993025 463 €+39,9 %
4.Nellim9986024 561 €+50,5 %
5.Kaamanen - Partakko9991021 538 €+27,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74590Kurenpolvi

Vieremä

Mediaanitulot
26 285 €
Väkiluku
279
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
36220Suorama

Kangasala

Mediaanitulot
26 289 €
Väkiluku
5 490
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
03810Ikkala

Lohja

Mediaanitulot
26 281 €
Väkiluku
511
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
62185Mäki-Paavola

Lapua

Mediaanitulot
26 277 €
Väkiluku
111
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Inari: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle