Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Iisalmi/74595
Vertaa

Runni

74595·Iisalmi
11 × 18 km

Postinumeroalueella Runni (74595), Iisalmi, asuu 496 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 243 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 18,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,5 %. Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/12 (Iisalmi)Väkiluku: sija 9/12 (Iisalmi)
Väkiluku
496-18,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 243 €+20,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,4 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
89,5 %
Vuokra: 6,3 %
Lapsiperheet
20,3 %
Yksinasuvat
36,7 %
Työttömyysaste
12,9 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 30,8 %

Tunnusluvut

Alueen Runni tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku496-18,4 %
Mediaanitulot23 243 €+20,5 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,4 %+1,5 %
Työttömyysaste12,9 %+1,9 %
Omistusasunnot89,5 %-
Lapsiperheet20,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,5 %
Vuokra6,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,3 %
Yksinasuvat36,7 %
Muut taloudet43,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Runni

Mitkä ovat alueen Runni (74595) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 243 €. Muutos 5 vuodessa: +20,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Runni (74595) on?
496 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -18,4 %.
Millaista asuminen alueella Runni on?
Kotitalouksista 89,5 % asuu omistusasunnossa ja 6,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Runni vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Iisalmi: 10 / 12. Korkeakoulutetut: 20,4 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·74590Kurenpolvi (Vieremä)
  • ·74640Sulkavanjärvi (Kiuruvesi)
  • ·74610Honkaranta (Kiuruvesi)
  • ·74630Heinäkylä (Kiuruvesi)
  • ·74150Laidunmäki
  • ·74840Koppeloharju (Kiuruvesi)
  • ·72430Kumpula (Pielavesi)
  • ·74160Koljonvirta
  • ·74230Salahmi (Vieremä)
  • ·72710Vaaraslahti (Pielavesi)
  • ·74550Pörsänmäki
  • ·74100Iisalmi Keskus, Eteläinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 140. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 421. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Iisalmi10. · 12 alueesta

Muut alueet: Iisalmi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Iisalmi
#AlueArvo
1.Koljonvirta7416028 826 €+17,9 %
2.Soinlahti7417028 476 €+17,8 %
3.Kirmanranta7452027 586 €+12,6 %
4.Ritoniemi7414027 189 €+18,5 %
5.Laidunmäki7415025 956 €+14,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71170Laukka-aho

Tuusniemi

Mediaanitulot
23 244 €
Väkiluku
88
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
85310Sievi Asemanseutu

Sievi

Mediaanitulot
23 241 €
Väkiluku
482
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
69700Veteli Keskus

Veteli

Mediaanitulot
23 240 €
Väkiluku
1 336
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
99470Karesuvanto

Enontekiö

Mediaanitulot
23 239 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Iisalmi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle