Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70780
Vertaa

Jynkkä

70780·Kuopio
15 × 8,1 km

Postinumeroalueella Jynkkä (70780), Kuopio, asuu 4 990 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 528 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 63,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,6 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 30,0 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 22/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 7/64 (Kuopio)
Väkiluku
4 990+4,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 528 €+16,6 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,3 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
63,2 %
Vuokra: 36,5 %
Lapsiperheet
24,7 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
11,4 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,1 %
65 vuotta täyttäneet: 22,0 %

Tunnusluvut

Alueen Jynkkä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 990+4,4 %
Mediaanitulot26 528 €+16,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 616 €/m²+2,0 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut37,3 %+1,3 %
Työttömyysaste11,4 %+1,0 %
Omistusasunnot63,2 %-
Lapsiperheet24,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 44 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus63,2 %
Vuokra36,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo30,0 %
Pientalo69,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,7 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet38,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Jynkkä

Mitkä ovat alueen Jynkkä (70780) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 528 €. Muutos 5 vuodessa: +16,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jynkkä (70780) on?
4 990 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Jynkkä (70780)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 616 €/m² (2025). Luku perustuu 44 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +2,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Jynkkä on?
Kotitalouksista 63,2 % asuu omistusasunnossa ja 36,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 30,0 % on kerrostaloissa ja 69,7 % pientaloissa.
Miten alue Jynkkä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 22 / 64. Korkeakoulutetut: 37,3 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71130Kortejoki
  • ·71330Räsälä
  • ·70100Kuopio Keskus
  • ·70840Jynkänmäki
  • ·70940Jännevirta
  • ·79160Saamaiskylä (Leppävirta)
  • ·70460Saarijärvi
  • ·70500Männistö
  • ·71310Vehmersalmi Keskus
  • ·70820Litmanen
  • ·70900Toivala (Siilinjärvi)
  • ·70400Kettulanlahti

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 046. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet355. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio22. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71775Tuovilanlahti-Haatala

Kuopio

Mediaanitulot
26 531 €
Väkiluku
330
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
95940Tapojärvi

Muonio

Mediaanitulot
26 524 €
Väkiluku
54
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07880Liljendal Keskus

Loviisa

Mediaanitulot
26 523 €
Väkiluku
981
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
33420Lamminpää

Tampere

Mediaanitulot
26 534 €
Väkiluku
2 671
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle