Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71330
Vertaa

Räsälä

71330·Kuopio
16 × 18 km

Postinumeroalueella Räsälä (71330), Kuopio, asuu 349 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 071 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,7 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,7 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 0,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 25/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 41/64 (Kuopio)
Väkiluku
349-0,6 %(5v)
Mediaanitulot
26 071 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,2 %+2,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,9 %
Vuokra: 2,6 %
Lapsiperheet
18,6 %
Yksinasuvat
28,2 %
Työttömyysaste
10,4 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,9 %

Tunnusluvut

Alueen Räsälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku349-0,6 %
Mediaanitulot26 071 €+14,7 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,2 %+2,7 %
Työttömyysaste10,4 %+0,8 %
Omistusasunnot94,9 %-
Lapsiperheet18,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,9 %
Vuokra2,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,6 %
Yksinasuvat28,2 %
Muut taloudet53,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Räsälä

Mitkä ovat alueen Räsälä (71330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 071 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Räsälä (71330) on?
349 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,6 %.
Millaista asuminen alueella Räsälä on?
Kotitalouksista 94,9 % asuu omistusasunnossa ja 2,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Räsälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 25 / 64. Korkeakoulutetut: 28,2 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79160Saamaiskylä (Leppävirta)
  • ·70780Jynkkä
  • ·70100Kuopio Keskus
  • ·79150Konnuslahti-Valkeamäki (Leppävirta)
  • ·70840Jynkänmäki
  • ·71130Kortejoki
  • ·70870Hiltulanlahti
  • ·79180Tuppurinmäki (Leppävirta)
  • ·70820Litmanen
  • ·79190Valkeamäki (Leppävirta)
  • ·71470Oravikoski (Leppävirta)
  • ·71460Paukarlahti (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 172. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 648. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio25. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91500Muhos Keskus

Muhos

Mediaanitulot
26 071 €
Väkiluku
6 907
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
50130Nuijamies

Mikkeli

Mediaanitulot
26 072 €
Väkiluku
3 025
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
98620Pahkakumpu

Salla

Mediaanitulot
26 076 €
Väkiluku
42
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
07810Ingermaninkylä

Lapinjärvi

Mediaanitulot
26 077 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle