Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/80200
Vertaa

Niinivaara

80200·Joensuu
1,9 × 1,6 km

Postinumeroalueella Niinivaara (80200), Joensuu, asuu 4 863 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 318 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 61,7 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,8 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 7,7 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 71,9 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 24/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 6/41 (Joensuu)
Väkiluku
4 863+7,7 %(5v)
Mediaanitulot
22 318 €+20,8 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,6 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
43,6 %
Vuokra: 55,9 %
Lapsiperheet
9,8 %
Yksinasuvat
61,7 %
Työttömyysaste
14,7 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
27,3 %
65 vuotta täyttäneet: 28,1 %

Tunnusluvut

Alueen Niinivaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 863+7,7 %
Mediaanitulot22 318 €+20,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 977 €/m²+0,5 %
Keski-ikä45,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut38,6 %+2,5 %
Työttömyysaste14,7 %+2,3 %
Omistusasunnot43,6 %-
Lapsiperheet9,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 81 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus43,6 %
Vuokra55,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo71,9 %
Pientalo24,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,8 %
Yksinasuvat61,7 %
Muut taloudet28,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Niinivaara

Mitkä ovat alueen Niinivaara (80200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 318 €. Muutos 5 vuodessa: +20,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Niinivaara (80200) on?
4 863 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Niinivaara (80200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 977 €/m² (2025). Luku perustuu 81 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Niinivaara on?
Kotitalouksista 43,6 % asuu omistusasunnossa ja 55,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 71,9 % on kerrostaloissa ja 24,6 % pientaloissa.
Miten alue Niinivaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 24 / 41. Korkeakoulutetut: 38,6 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80100Joensuu Keskus, Pohjoinen
  • ·80230Hukanhauta
  • ·80160Rantakylä-Latola
  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen
  • ·80220Penttilä
  • ·80130Kanervala
  • ·80330Reijola
  • ·80710Lehmo (Kontiolahti)
  • ·80260Kettuvaara
  • ·80170Utra
  • ·82220Niittylahti
  • ·80140Noljakka

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 415. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet367. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu24. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69330Määttälä

Toholampi

Mediaanitulot
22 317 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
81280Uimaharju

Joensuu

Mediaanitulot
22 319 €
Väkiluku
1 333
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki

Jyväskylä

Mediaanitulot
22 313 €
Väkiluku
468
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa
73300Nilsiä Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
22 324 €
Väkiluku
2 777
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle