Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/80230
Vertaa

Hukanhauta

80230·Joensuu
9,0 × 4,3 km

Postinumeroalueella Hukanhauta (80230), Joensuu, asuu 6 835 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 843 €, asukkaiden keski-ikä on 38,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 75,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,7 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 11,8 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 82,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 4/41 (Joensuu)
Väkiluku
6 835+11,8 %(5v)
Mediaanitulot
28 843 €+20,7 %(5v)
Keski-ikä
38,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,2 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
75,3 %
Vuokra: 24,1 %
Lapsiperheet
29,4 %
Yksinasuvat
36,2 %
Työttömyysaste
9,7 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,4 %
65 vuotta täyttäneet: 17,1 %

Tunnusluvut

Alueen Hukanhauta tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 835+11,8 %
Mediaanitulot28 843 €+20,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 855 €/m²+5,6 %
Keski-ikä38,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut47,2 %+1,7 %
Työttömyysaste9,7 %+1,0 %
Omistusasunnot75,3 %-
Lapsiperheet29,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 60 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus75,3 %
Vuokra24,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo17,1 %
Pientalo82,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,4 %
Yksinasuvat36,2 %
Muut taloudet34,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Hukanhauta

Mitkä ovat alueen Hukanhauta (80230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 843 €. Muutos 5 vuodessa: +20,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hukanhauta (80230) on?
6 835 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +11,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hukanhauta (80230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 855 €/m² (2025). Luku perustuu 60 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,6 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hukanhauta on?
Kotitalouksista 75,3 % asuu omistusasunnossa ja 24,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 17,1 % on kerrostaloissa ja 82,3 % pientaloissa.
Miten alue Hukanhauta vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 2 / 41. Korkeakoulutetut: 47,2 %, keski-ikä: 38,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·80200Niinivaara
  • ·80160Rantakylä-Latola
  • ·80100Joensuu Keskus, Pohjoinen
  • ·80260Kettuvaara
  • ·82220Niittylahti
  • ·80170Utra
  • ·80220Penttilä
  • ·80330Reijola
  • ·80110Joensuu Keskus Eteläinen
  • ·80130Kanervala
  • ·80710Lehmo (Kontiolahti)
  • ·82210Suhmura

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet489. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet228. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu2. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
3.Reijola8033027 237 €+15,0 %
4.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %
5.Suhmura8221026 106 €+16,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90820Kello

Oulu

Mediaanitulot
28 847 €
Väkiluku
3 114
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
95440Kyläjoki

Tornio

Mediaanitulot
28 838 €
Väkiluku
789
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
99560Orakylä

Sodankylä

Mediaanitulot
28 838 €
Väkiluku
260
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
01720Petikko

Vantaa

Mediaanitulot
28 834 €
Väkiluku
47
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle