Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kontiolahti/81230
Vertaa

Mönni

81230·Kontiolahti
9,3 × 8,4 km

Postinumeroalueella Mönni (81230), Kontiolahti, asuu 159 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 127 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 1,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,2 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Kontiolahti)Väkiluku: sija 12/13 (Kontiolahti)
Väkiluku
159-1,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 127 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,1 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
88,5 %
Vuokra: 10,3 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
35,9 %
Työttömyysaste
18,5 %+6,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 25,8 %

Tunnusluvut

Alueen Mönni tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku159-1,9 %
Mediaanitulot26 127 €+19,2 %
Keski-ikä47,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut24,1 %+2,5 %
Työttömyysaste18,5 %+6,9 %
Omistusasunnot88,5 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,5 %
Vuokra10,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat35,9 %
Muut taloudet48,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Mönni

Mitkä ovat alueen Mönni (81230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 127 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mönni (81230) on?
159 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,9 %.
Millaista asuminen alueella Mönni on?
Kotitalouksista 88,5 % asuu omistusasunnossa ja 10,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Mönni vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kontiolahti: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 24,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81210Louhioja (Joensuu)
  • ·81235Lehtoi
  • ·81220Jakokoski
  • ·81200Eno Keskus (Joensuu)
  • ·80850Paihola
  • ·82110Heinävaara (Joensuu)
  • ·80910Kulho
  • ·81270Paukkaja (Joensuu)
  • ·80770Kontiolahti as
  • ·81100Kontiolahti
  • ·82120Keskijärvi (Joensuu)
  • ·81360Sarvinki (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 151. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 222. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kontiolahti10. · 13 alueesta

Muut alueet: Kontiolahti

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kontiolahti
#AlueArvo
1.Kontioranta-Kontioniemi8079034 483 €+74,6 %
2.Kontioniemi8078031 062 €+18,9 %
3.Lehmo8071029 662 €+17,9 %
4.Kulho8091029 597 €+16,9 %
5.Onttola-Kunnasniemi8051029 568 €+18,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68560Eugmo

Luoto

Mediaanitulot
26 125 €
Väkiluku
1 078
Keski-ikä
29,0 v
Avaa alue →Vertaa
62230Jylhä

Kauhava

Mediaanitulot
26 131 €
Väkiluku
349
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
51850Vuorenmaa

Juva

Mediaanitulot
26 132 €
Väkiluku
159
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
31600Jokioinen Keskus

Jokioinen

Mediaanitulot
26 116 €
Väkiluku
3 389
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kontiolahti: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle