Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Juva/51850
Vertaa

Vuorenmaa

51850·Juva
13 × 14 km

Postinumeroalueella Vuorenmaa (51850), Juva, asuu 159 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 132 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 36,6 %. Alueen asunnoista 96,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/12 (Juva)Väkiluku: sija 6/12 (Juva)
Väkiluku
159-13,1 %(5v)
Mediaanitulot
26 132 €+36,6 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,3 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,1 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
7,1 %
Yksinasuvat
49,4 %
Työttömyysaste
4,3 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,3 %
65 vuotta täyttäneet: 40,3 %

Tunnusluvut

Alueen Vuorenmaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku159-13,1 %
Mediaanitulot26 132 €+36,6 %
Keski-ikä54,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut18,3 %+1,1 %
Työttömyysaste4,3 %+0,6 %
Omistusasunnot94,1 %-
Lapsiperheet7,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,1 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,1 %
Yksinasuvat49,4 %
Muut taloudet43,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Vuorenmaa

Mitkä ovat alueen Vuorenmaa (51850) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 132 €. Muutos 5 vuodessa: +36,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vuorenmaa (51850) on?
159 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,1 %.
Millaista asuminen alueella Vuorenmaa on?
Kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,9 % pientaloissa.
Miten alue Vuorenmaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Juva: 4 / 12. Korkeakoulutetut: 18,3 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51540Kalvitsa (Mikkeli)
  • ·77330Virtasalmi Keskus (Pieksämäki)
  • ·51860Narila
  • ·51620Pitkäaho (Mikkeli)
  • ·50300Rämälä (Mikkeli)
  • ·77380Kantala (Mikkeli)
  • ·51760Nuutilanmäki
  • ·51520Hiirola (Mikkeli)
  • ·77320Hurskaala (Pieksämäki)
  • ·77350Montola (Pieksämäki)
  • ·51720Rahula (Mikkeli)
  • ·79680Lahnalahti (Joroinen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 149. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 222. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Juva4. · 12 alueesta

Muut alueet: Juva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Juva
#AlueArvo
1.Kuosmala5178027 638 €+28,0 %
2.Hatsola5182026 330 €+22,4 %
3.Narila5186026 149 €+24,5 %
4.Paatela5193025 623 €+20,4 %
5.Nuutilanmäki5176024 937 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62230Jylhä

Kauhava

Mediaanitulot
26 131 €
Väkiluku
349
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
81230Mönni

Kontiolahti

Mediaanitulot
26 127 €
Väkiluku
159
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
68560Eugmo

Luoto

Mediaanitulot
26 125 €
Väkiluku
1 078
Keski-ikä
29,0 v
Avaa alue →Vertaa
35420Talviainen

Orivesi

Mediaanitulot
26 140 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Juva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle