Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/81270
Vertaa

Paukkaja

81270·Joensuu
5,5 × 4,7 km

Postinumeroalueella Paukkaja (81270), Joensuu, asuu 96 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 877 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,0 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 27/41 (Joensuu)
Väkiluku
96-8,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 877 €+13,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,6 %-0,7 %(5v)
Omistusasunnot
94,1 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
15,7 %
Yksinasuvat
45,1 %
Työttömyysaste
20,9 %-2,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,4 %
65 vuotta täyttäneet: 33,3 %

Tunnusluvut

Alueen Paukkaja tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku96-8,6 %
Mediaanitulot22 877 €+13,0 %
Keski-ikä51,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut17,6 %-0,7 %
Työttömyysaste20,9 %-2,4 %
Omistusasunnot94,1 %-
Lapsiperheet15,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,1 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,7 %
Yksinasuvat45,1 %
Muut taloudet39,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Paukkaja

Mitkä ovat alueen Paukkaja (81270) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 877 €. Muutos 5 vuodessa: +13,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Paukkaja (81270) on?
96 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,6 %.
Millaista asuminen alueella Paukkaja on?
Kotitalouksista 94,1 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Paukkaja vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 18 / 41. Korkeakoulutetut: 17,6 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81200Eno Keskus
  • ·81210Louhioja
  • ·81290Ukkola
  • ·81295Haapalahti
  • ·81230Mönni (Kontiolahti)
  • ·81280Uimaharju
  • ·81220Jakokoski (Kontiolahti)
  • ·81360Sarvinki
  • ·81235Lehtoi (Kontiolahti)
  • ·81260Ahveninen
  • ·81100Kontiolahti (Kontiolahti)
  • ·81570Kelvä (Lieksa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 247. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 563. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu18. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90120Heinäpää

Oulu

Mediaanitulot
22 877 €
Väkiluku
7 087
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
14450Rimmilä

Hämeenlinna

Mediaanitulot
22 876 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
19260Paaso-Syrjäkoski

Heinola

Mediaanitulot
22 879 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
19480Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
22 884 €
Väkiluku
64
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle