Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tohmajärvi/82360
Vertaa

Onkamo

82360·Tohmajärvi
16 × 14 km

Postinumeroalueella Onkamo (82360), Tohmajärvi, asuu 369 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 828 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 16,7 %:iin. Alueen asunnoista 96,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/9 (Tohmajärvi)Väkiluku: sija 2/9 (Tohmajärvi)
Väkiluku
369-11,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 828 €+25,2 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,4 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
90,4 %
Vuokra: 8,4 %
Lapsiperheet
19,7 %
Yksinasuvat
37,1 %
Työttömyysaste
16,7 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 29,3 %

Tunnusluvut

Alueen Onkamo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku369-11,7 %
Mediaanitulot26 828 €+25,2 %
Keski-ikä48,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,4 %+1,0 %
Työttömyysaste16,7 %+2,0 %
Omistusasunnot90,4 %-
Lapsiperheet19,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,4 %
Vuokra8,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,3 %
Pientalo96,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,7 %
Yksinasuvat37,1 %
Muut taloudet43,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Onkamo

Mitkä ovat alueen Onkamo (82360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 828 €. Muutos 5 vuodessa: +25,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Onkamo (82360) on?
369 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,7 %.
Millaista asuminen alueella Onkamo on?
Kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa ja 8,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,3 % on kerrostaloissa ja 96,4 % pientaloissa.
Miten alue Onkamo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tohmajärvi: 1 / 9. Korkeakoulutetut: 24,4 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82350Tikkala
  • ·82395Haarajärvi (Kitee)
  • ·82380Tolosenmäki (Kitee)
  • ·82290Nieminen (Rääkkylä)
  • ·82200Hammaslahti (Joensuu)
  • ·82500Kitee Keskus (Kitee)
  • ·82600Tohmajärvi Keskus
  • ·82140Kiihtelysvaara Keskus (Joensuu)
  • ·82210Suhmura (Joensuu)
  • ·82110Heinävaara (Joensuu)
  • ·82510Kiteenlahti (Kitee)
  • ·82580Juurikka (Kitee)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet967. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 606. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tohmajärvi1. · 9 alueesta

Muut alueet: Tohmajärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tohmajärvi
#AlueArvo
1.Tikkala8235026 818 €+32,2 %
2.Littilä8268526 084 €+35,3 %
3.Kaurila8267024 184 €+23,2 %
4.Niirala-Jänisjoki8267522 652 €+24,0 %
5.Tohmajärvi Keskus8260022 393 €+21,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28450Vanha-Ulvila

Ulvila

Mediaanitulot
26 829 €
Väkiluku
3 981
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
62220Pernaa

Kauhava

Mediaanitulot
26 833 €
Väkiluku
375
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
82350Tikkala

Tohmajärvi

Mediaanitulot
26 818 €
Väkiluku
303
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
27910Huovinrinne

Säkylä

Mediaanitulot
26 843 €
Väkiluku
164
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tohmajärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle