Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82140
Vertaa

Kiihtelysvaara Keskus

82140·Joensuu
15 × 22 km

Postinumeroalueella Kiihtelysvaara Keskus (82140), Joensuu, asuu 746 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 711 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 %. Alueen asunnoista 96,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 17/41 (Joensuu)
Väkiluku
746-7,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 711 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,2 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
76,6 %
Vuokra: 21,6 %
Lapsiperheet
12,2 %
Yksinasuvat
49,5 %
Työttömyysaste
17,0 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 39,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kiihtelysvaara Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku746-7,3 %
Mediaanitulot22 711 €+18,2 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,2 %+1,9 %
Työttömyysaste17,0 %+0,6 %
Omistusasunnot76,6 %-
Lapsiperheet12,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,6 %
Vuokra21,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,2 %
Yksinasuvat49,5 %
Muut taloudet38,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kiihtelysvaara Keskus

Mitkä ovat alueen Kiihtelysvaara Keskus (82140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 711 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kiihtelysvaara Keskus (82140) on?
746 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,3 %.
Millaista asuminen alueella Kiihtelysvaara Keskus on?
Kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa ja 21,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,0 % pientaloissa.
Miten alue Kiihtelysvaara Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 19 / 41. Korkeakoulutetut: 20,2 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82120Keskijärvi
  • ·82200Hammaslahti
  • ·82110Heinävaara
  • ·82180Huhtilampi
  • ·82350Tikkala (Tohmajärvi)
  • ·81235Lehtoi (Kontiolahti)
  • ·82600Tohmajärvi Keskus (Tohmajärvi)
  • ·81360Sarvinki
  • ·82170Uskali
  • ·82360Onkamo (Tohmajärvi)
  • ·82160Oskola
  • ·82395Haarajärvi (Kitee)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 296. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 230. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu19. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58850Hiltula

Rantasalmi

Mediaanitulot
22 710 €
Väkiluku
89
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
99740Syväjärvi

Sodankylä

Mediaanitulot
22 714 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
75530Porokylä

Nurmes

Mediaanitulot
22 706 €
Väkiluku
2 544
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
83940Nunnanlahti

Juuka

Mediaanitulot
22 716 €
Väkiluku
262
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle