Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rääkkylä/82290
Vertaa

Nieminen

82290·Rääkkylä
19 × 17 km

Postinumeroalueella Nieminen (82290), Rääkkylä, asuu 337 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 088 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 14,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 21,2 %:iin. Alueen asunnoista 96,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Rääkkylä)Väkiluku: sija 3/4 (Rääkkylä)
Väkiluku
337-14,7 %(5v)
Mediaanitulot
21 088 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,7 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
89,7 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
7,7 %
Yksinasuvat
47,7 %
Työttömyysaste
21,2 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,6 %
65 vuotta täyttäneet: 46,0 %

Tunnusluvut

Alueen Nieminen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku337-14,7 %
Mediaanitulot21 088 €+17,2 %
Keski-ikä57,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut22,7 %+1,2 %
Työttömyysaste21,2 %+2,0 %
Omistusasunnot89,7 %-
Lapsiperheet7,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,7 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet7,7 %
Yksinasuvat47,7 %
Muut taloudet44,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Nieminen

Mitkä ovat alueen Nieminen (82290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 088 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nieminen (82290) on?
337 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -14,7 %.
Millaista asuminen alueella Nieminen on?
Kotitalouksista 89,7 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,7 % pientaloissa.
Miten alue Nieminen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rääkkylä: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 22,7 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82360Onkamo (Tohmajärvi)
  • ·82210Suhmura (Joensuu)
  • ·82380Tolosenmäki (Kitee)
  • ·82335Rasivaara
  • ·82350Tikkala (Tohmajärvi)
  • ·82200Hammaslahti (Joensuu)
  • ·82220Niittylahti (Joensuu)
  • ·82395Haarajärvi (Kitee)
  • ·80910Kulho (Kontiolahti)
  • ·82430Puhos-Leinovaara (Kitee)
  • ·80260Kettuvaara (Joensuu)
  • ·80230Hukanhauta (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 679. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 673. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rääkkylä2. · 4 alueesta

Muut alueet: Rääkkylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rääkkylä
#AlueArvo
1.Rasivaara8233521 709 €+30,6 %
2.Oravisalo-Varpasalo8231020 549 €+23,0 %
3.Rääkkylä Keskus8230020 174 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17740Kasiniemi-Torittu

Padasjoki

Mediaanitulot
21 086 €
Väkiluku
45
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa
44630Kumpumäki

Viitasaari

Mediaanitulot
21 091 €
Väkiluku
141
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
82160Oskola

Joensuu

Mediaanitulot
21 081 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
49460Hillo

Hamina

Mediaanitulot
21 107 €
Väkiluku
1 081
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rääkkylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle