Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/82200
Vertaa

Hammaslahti

82200·Joensuu
21 × 17 km

Postinumeroalueella Hammaslahti (82200), Joensuu, asuu 2 758 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 731 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 11/41 (Joensuu)
Väkiluku
2 758-8,1 %(5v)
Mediaanitulot
23 731 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,7 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
76,6 %
Vuokra: 21,4 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
43,2 %
Työttömyysaste
18,2 %+4,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 26,8 %

Tunnusluvut

Alueen Hammaslahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 758-8,1 %
Mediaanitulot23 731 €+17,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)706 €/m²-
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,7 %+1,2 %
Työttömyysaste18,2 %+4,3 %
Omistusasunnot76,6 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,6 %
Vuokra21,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,3 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat43,2 %
Muut taloudet37,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Hammaslahti

Mitkä ovat alueen Hammaslahti (82200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 731 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hammaslahti (82200) on?
2 758 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hammaslahti (82200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 706 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hammaslahti on?
Kotitalouksista 76,6 % asuu omistusasunnossa ja 21,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,3 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Hammaslahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 14 / 41. Korkeakoulutetut: 22,7 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82350Tikkala (Tohmajärvi)
  • ·82110Heinävaara
  • ·82140Kiihtelysvaara Keskus
  • ·82360Onkamo (Tohmajärvi)
  • ·80910Kulho (Kontiolahti)
  • ·82210Suhmura
  • ·82290Nieminen (Rääkkylä)
  • ·81235Lehtoi (Kontiolahti)
  • ·82120Keskijärvi
  • ·80260Kettuvaara
  • ·82395Haarajärvi (Kitee)
  • ·81230Mönni (Kontiolahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 984. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet609. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu14. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
38910Ala-Honkajoki

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 735 €
Väkiluku
446
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
15140Kartano-Paavola

Lahti

Mediaanitulot
23 725 €
Väkiluku
15 412
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
15100Lahti Asemanseutu

Lahti

Mediaanitulot
23 744 €
Väkiluku
6 937
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
31930Vanttila

Punkalaidun

Mediaanitulot
23 718 €
Väkiluku
93
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle