Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lieksa/81650
Vertaa

Hattuvaara

81650·Lieksa
42 × 33 km

Postinumeroalueella Hattuvaara (81650), Lieksa, asuu 100 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 840 €, asukkaiden keski-ikä on 65,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 11,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 16,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 20,7 %:iin. Alueen asunnoista 96,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/14 (Lieksa)Väkiluku: sija 12/14 (Lieksa)
Väkiluku
100-16,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 840 €+22,0 %(5v)
Keski-ikä
65,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
11,2 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
93,1 %
Vuokra: 3,4 %
Lapsiperheet
3,4 %
Yksinasuvat
44,8 %
Työttömyysaste
20,7 %+5,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,0 %
65 vuotta täyttäneet: 61,0 %

Tunnusluvut

Alueen Hattuvaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku100-16,0 %
Mediaanitulot21 840 €+22,0 %
Keski-ikä65,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut11,2 %+2,6 %
Työttömyysaste20,7 %+5,8 %
Omistusasunnot93,1 %-
Lapsiperheet3,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,1 %
Vuokra3,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet3,4 %
Yksinasuvat44,8 %
Muut taloudet51,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Hattuvaara

Mitkä ovat alueen Hattuvaara (81650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 840 €. Muutos 5 vuodessa: +22,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hattuvaara (81650) on?
100 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,0 %.
Millaista asuminen alueella Hattuvaara on?
Kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa ja 3,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,3 % pientaloissa.
Miten alue Hattuvaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lieksa: 9 / 14. Korkeakoulutetut: 11,2 %, keski-ikä: 65,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81430Kivilahti (Ilomantsi)
  • ·81460Käenkoski (Ilomantsi)
  • ·81470Naarva (Ilomantsi)
  • ·81700Lieksa Keskus
  • ·81450Huhus-Käenkoski (Ilomantsi)
  • ·81420Tyrjänsaari (Ilomantsi)
  • ·81750Pankakoski
  • ·82915Sonkaja (Ilomantsi)
  • ·81280Uimaharju (Joensuu)
  • ·81330Luhtapohja (Joensuu)
  • ·81350Tokrajärvi (Ilomantsi)
  • ·81290Ukkola (Joensuu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 523. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 538. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lieksa9. · 14 alueesta

Muut alueet: Lieksa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lieksa
#AlueArvo
1.Pankajärvi8195029 558 €+26,2 %
2.Jamali8181024 710 €+13,2 %
3.Vuonisjärvi8156023 103 €+18,7 %
4.Mähkö-Timitra8172023 071 €+21,7 %
5.Pankakoski8175022 727 €+19,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41550Hannula

Hankasalmi

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
19230Onkiniemi

Sysmä

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
34950Ohtola

Virrat

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
13250Katuma

Hämeenlinna

Mediaanitulot
21 849 €
Väkiluku
1 027
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Lieksa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle