Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Haapavesi/86550
Vertaa

Mieluskylä

86550·Haapavesi
8,4 × 10 km

Postinumeroalueella Mieluskylä (86550), Haapavesi, asuu 345 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 858 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,2 %. Alueen asunnoista 93,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Haapavesi)Väkiluku: sija 4/7 (Haapavesi)
Väkiluku
345-8,7 %(5v)
Mediaanitulot
23 858 €+13,2 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,1 %-0,1 %(5v)
Omistusasunnot
93,1 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
25,4 %
Yksinasuvat
26,9 %
Työttömyysaste
7,7 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,7 %
65 vuotta täyttäneet: 24,6 %

Tunnusluvut

Alueen Mieluskylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku345-8,7 %
Mediaanitulot23 858 €+13,2 %
Keski-ikä42,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut16,1 %-0,1 %
Työttömyysaste7,7 %-0,7 %
Omistusasunnot93,1 %-
Lapsiperheet25,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,1 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,7 %
Pientalo93,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,4 %
Yksinasuvat26,9 %
Muut taloudet47,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Mieluskylä

Mitkä ovat alueen Mieluskylä (86550) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 858 €. Muutos 5 vuodessa: +13,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mieluskylä (86550) on?
345 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,7 %.
Millaista asuminen alueella Mieluskylä on?
Kotitalouksista 93,1 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,7 % on kerrostaloissa ja 93,8 % pientaloissa.
Miten alue Mieluskylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Haapavesi: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 16,1 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86530Annonen
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·85620Sarja (Nivala)
  • ·86470Lumimetsä (Raahe)
  • ·86680Vatjusjärvi
  • ·86360Ilveskorpi (Raahe)
  • ·85640Maliskylä (Nivala)
  • ·86600Haapavesi Keskus
  • ·85630Sarjanahde (Nivala)
  • ·86440Lampinsaari (Raahe)
  • ·84650Kantokylä (Ylivieska)
  • ·86350Kilpua (Oulainen)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 938. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 658. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Haapavesi4. · 7 alueesta

Muut alueet: Haapavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Haapavesi
#AlueArvo
1.Karhukangas8648027 191 €+35,9 %
2.Vatjusjärvi8668025 260 €+18,5 %
3.Haapavesi Keskus8660024 791 €+18,4 %
4.Kytökylä-Joutenniva8665023 324 €+19,2 %
5.Karsikas8669022 062 €+31,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
83140Puromäki

Liperi

Mediaanitulot
23 858 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
66470Jukaja-Jokisalo

Laihia

Mediaanitulot
23 856 €
Väkiluku
282
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
39620Kovesjoki

Parkano

Mediaanitulot
23 861 €
Väkiluku
165
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
61450Kylänpää

Seinäjoki

Mediaanitulot
23 862 €
Väkiluku
497
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Haapavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle