Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Raahe/86460
Vertaa

Alpua

86460·Raahe
14 × 13 km

Postinumeroalueella Alpua (86460), Raahe, asuu 342 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 424 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 96,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 11/17 (Raahe)Väkiluku: sija 10/17 (Raahe)
Väkiluku
342-9,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 424 €+25,4 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,5 %+5,5 %(5v)
Omistusasunnot
90,6 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
34,9 %
Työttömyysaste
17,1 %+5,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 30,7 %

Tunnusluvut

Alueen Alpua tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku342-9,5 %
Mediaanitulot24 424 €+25,4 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,5 %+5,5 %
Työttömyysaste17,1 %+5,9 %
Omistusasunnot90,6 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,6 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat34,9 %
Muut taloudet47,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Alpua

Mitkä ovat alueen Alpua (86460) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 424 €. Muutos 5 vuodessa: +25,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Alpua (86460) on?
342 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,5 %.
Millaista asuminen alueella Alpua on?
Kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,9 % pientaloissa.
Miten alue Alpua vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Raahe: 11 / 17. Korkeakoulutetut: 21,5 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·86470Lumimetsä
  • ·92450Luohua (Siikajoki)
  • ·86440Lampinsaari
  • ·86480Karhukangas (Haapavesi)
  • ·86360Ilveskorpi
  • ·92430Paavola - Huumola (Siikajoki)
  • ·86600Haapavesi Keskus (Haapavesi)
  • ·86510Matkaniva (Oulainen)
  • ·92440Saarikoski (Siikajoki)
  • ·92530Mankila (Siikalatva)
  • ·92400Ruukki Keskus (Siikajoki)
  • ·86550Mieluskylä (Haapavesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 738. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 662. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Raahe11. · 17 alueesta

Muut alueet: Raahe

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Raahe
#AlueArvo
1.Lasikangas9224029 117 €+20,4 %
2.Arkkukari9221029 066 €+17,6 %
3.Mattilanperä9223028 647 €+23,6 %
4.Pattijoki Keskus9214028 481 €+18,0 %
5.Kopsa9226028 188 €+12,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
93600Kuusamo

Kuusamo

Mediaanitulot
24 426 €
Väkiluku
9 524
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
27430Panelia

Eura

Mediaanitulot
24 421 €
Väkiluku
1 133
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
56140Äitsaari

Ruokolahti

Mediaanitulot
24 429 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
10820Lappohja

Hanko

Mediaanitulot
24 418 €
Väkiluku
485
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Raahe: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle