Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Siikalatva/92530
Vertaa

Mankila

92530·Siikalatva
11 × 9,9 km

Postinumeroalueella Mankila (92530), Siikalatva, asuu 152 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 529 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,8 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/9 (Siikalatva)Väkiluku: sija 7/9 (Siikalatva)
Väkiluku
152-5,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 529 €+24,6 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,4 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
92,2 %
Vuokra: 3,1 %
Lapsiperheet
21,9 %
Yksinasuvat
29,7 %
Työttömyysaste
6,4 %-6,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 27,0 %

Tunnusluvut

Alueen Mankila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku152-5,0 %
Mediaanitulot25 529 €+24,6 %
Keski-ikä46,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut25,4 %+4,8 %
Työttömyysaste6,4 %-6,8 %
Omistusasunnot92,2 %-
Lapsiperheet21,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,2 %
Vuokra3,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,9 %
Yksinasuvat29,7 %
Muut taloudet48,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Mankila

Mitkä ovat alueen Mankila (92530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 529 €. Muutos 5 vuodessa: +24,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mankila (92530) on?
152 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,0 %.
Millaista asuminen alueella Mankila on?
Kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa ja 3,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Mankila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Siikalatva: 1 / 9. Korkeakoulutetut: 25,4 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·92440Saarikoski (Siikajoki)
  • ·91950Temmes (Tyrnävä)
  • ·92430Paavola - Huumola (Siikajoki)
  • ·92500Rantsila Keskus
  • ·92450Luohua (Siikajoki)
  • ·91930Ala-Temmes (Liminka)
  • ·91900Liminka Keskus (Liminka)
  • ·86480Karhukangas (Haapavesi)
  • ·86460Alpua (Raahe)
  • ·91910Tupos (Liminka)
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·90450Honkanen (Kempele)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 351. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 260. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Siikalatva1. · 9 alueesta

Muut alueet: Siikalatva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Siikalatva
#AlueArvo
1.Leskelä9264024 302 €+35,6 %
2.Pulkkila Keskus9260024 195 €+25,4 %
3.Piippola Keskus9262023 768 €+12,6 %
4.Rantsila Keskus9250023 575 €+26,0 %
5.Sipola9252021 815 €+13,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16450Mallusjoki

Orimattila

Mediaanitulot
25 530 €
Väkiluku
404
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
86160Pirttikoski

Pyhäjoki

Mediaanitulot
25 533 €
Väkiluku
277
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
17780Harmoinen

Kuhmoinen

Mediaanitulot
25 534 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
88490Pohjavaara

Sotkamo

Mediaanitulot
25 524 €
Väkiluku
243
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Siikalatva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle