Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Varkaus/79480
Vertaa

Kangaslampi Keskus

79480·Varkaus
22 × 15 km

Postinumeroalueella Kangaslampi Keskus (79480), Varkaus, asuu 475 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 325 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 10,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,1 %. Alueen kotitalouksista 50,7 % on yksinasuvia.

Mediaanitulot: sija 11/14 (Varkaus)Väkiluku: sija 11/14 (Varkaus)
Väkiluku
475-10,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 325 €+18,1 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,1 %+3,7 %(5v)
Omistusasunnot
79,3 %
Vuokra: 18,9 %
Lapsiperheet
8,6 %
Yksinasuvat
50,7 %
Työttömyysaste
15,8 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,9 %
65 vuotta täyttäneet: 45,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kangaslampi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku475-10,4 %
Mediaanitulot23 325 €+18,1 %
Keski-ikä58,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut26,1 %+3,7 %
Työttömyysaste15,8 %+3,8 %
Omistusasunnot79,3 %-
Lapsiperheet8,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,3 %
Vuokra18,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,5 %
Pientalo98,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,6 %
Yksinasuvat50,7 %
Muut taloudet40,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kangaslampi Keskus

Mitkä ovat alueen Kangaslampi Keskus (79480) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 325 €. Muutos 5 vuodessa: +18,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kangaslampi Keskus (79480) on?
475 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,4 %.
Millaista asuminen alueella Kangaslampi Keskus on?
Kotitalouksista 79,3 % asuu omistusasunnossa ja 18,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,5 % on kerrostaloissa ja 98,0 % pientaloissa.
Miten alue Kangaslampi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Varkaus: 11 / 14. Korkeakoulutetut: 26,1 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·58140Ahvensalmi (Savonlinna)
  • ·58900Rantasalmi Keskus (Rantasalmi)
  • ·79520Viljolahti
  • ·79410Niinimäki (Leppävirta)
  • ·79700Heinävesi Keskus (Heinävesi)
  • ·79330Näädänmaa (Leppävirta)
  • ·58130Oravi (Savonlinna)
  • ·79350Itä-Soisalo (Leppävirta)
  • ·78710Akonlahti
  • ·58910Rantasalmi Asemanseutu (Rantasalmi)
  • ·78200Varkaus Keskus
  • ·79255Kurjala-Moninmäki (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 118. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 449. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Varkaus11. · 14 alueesta

Muut alueet: Varkaus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Varkaus
#AlueArvo
1.Puurtila7831029 181 €+20,2 %
2.Kurola7861027 637 €+23,8 %
3.Luttila7840026 921 €+13,2 %
4.Pitkälänniemi-Könönpelto7850026 356 €+17,2 %
5.Akonlahti7871025 923 €+12,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
86650Kytökylä-Joutenniva

Haapavesi

Mediaanitulot
23 324 €
Väkiluku
461
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
72600Keitele Keskus

Keitele

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
1 684
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
25390Kiikala Keskus

Salo

Mediaanitulot
23 320 €
Väkiluku
756
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
77520Haapakoski-Partaharju

Pieksämäki

Mediaanitulot
23 317 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Varkaus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle