Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Haapavesi/86690
Vertaa

Karsikas

86690·Haapavesi
14 × 13 km

Postinumeroalueella Karsikas (86690), Haapavesi, asuu 150 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 062 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 9,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 5,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 31,8 %. Alueen kotitalouksista 90,5 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 6/7 (Haapavesi)Väkiluku: sija 6/7 (Haapavesi)
Väkiluku
150-5,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 062 €+31,8 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
9,4 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
90,5 %
Vuokra: 2,7 %
Lapsiperheet
10,8 %
Yksinasuvat
45,9 %
Työttömyysaste
11,5 %+4,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 32,7 %

Tunnusluvut

Alueen Karsikas tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku150-5,1 %
Mediaanitulot22 062 €+31,8 %
Keski-ikä51,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut9,4 %-0,2 %
Työttömyysaste11,5 %+4,7 %
Omistusasunnot90,5 %-
Lapsiperheet10,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,5 %
Vuokra2,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,8 %
Yksinasuvat45,9 %
Muut taloudet43,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Karsikas

Mitkä ovat alueen Karsikas (86690) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 062 €. Muutos 5 vuodessa: +31,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Karsikas (86690) on?
150 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %.
Millaista asuminen alueella Karsikas on?
Kotitalouksista 90,5 % asuu omistusasunnossa ja 2,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Karsikas vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Haapavesi: 6 / 7. Korkeakoulutetut: 9,4 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·85660Ruuskankylä (Nivala)
  • ·86680Vatjusjärvi
  • ·85710Parkkila (Haapajärvi)
  • ·85820Oksava (Haapajärvi)
  • ·86650Kytökylä-Joutenniva
  • ·85640Maliskylä (Nivala)
  • ·86600Haapavesi Keskus
  • ·85580Karvoskylä (Nivala)
  • ·85730Tulppo (Haapajärvi)
  • ·85800Haapajärvi Keskus (Haapajärvi)
  • ·86550Mieluskylä
  • ·85840Kuona (Haapajärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 473. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 272. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Haapavesi6. · 7 alueesta

Muut alueet: Haapavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Haapavesi
#AlueArvo
1.Karhukangas8648027 191 €+35,9 %
2.Vatjusjärvi8668025 260 €+18,5 %
3.Haapavesi Keskus8660024 791 €+18,4 %
4.Mieluskylä8655023 858 €+13,2 %
5.Kytökylä-Joutenniva8665023 324 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
28130Impola

Pori

Mediaanitulot
22 059 €
Väkiluku
6 628
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
79940Vihtari-Poikiinaho

Heinävesi

Mediaanitulot
22 058 €
Väkiluku
123
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
90250Kaukovainio

Oulu

Mediaanitulot
22 066 €
Väkiluku
6 930
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
35990Kolho

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
22 071 €
Väkiluku
901
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Haapavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle