Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90580
Vertaa

Rajakylä

90580·Oulu
2,4 × 2,1 km

Postinumeroalueella Rajakylä (90580), Oulu, asuu 4 369 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 540 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,6 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 57,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 32/45 (Oulu)Väkiluku: sija 22/45 (Oulu)
Väkiluku
4 369-0,2 %(5v)
Mediaanitulot
23 540 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,8 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
51,5 %
Vuokra: 47,9 %
Lapsiperheet
17,8 %
Yksinasuvat
49,6 %
Työttömyysaste
22,0 %+2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
14,8 %
65 vuotta täyttäneet: 20,7 %

Tunnusluvut

Alueen Rajakylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 369-0,2 %
Mediaanitulot23 540 €+18,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 053 €/m²-14,5 %
Keski-ikä43,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut31,8 %+1,2 %
Työttömyysaste22,0 %+2,6 %
Omistusasunnot51,5 %-
Lapsiperheet17,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 48 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus51,5 %
Vuokra47,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo42,3 %
Pientalo57,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,8 %
Yksinasuvat49,6 %
Muut taloudet32,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Rajakylä

Mitkä ovat alueen Rajakylä (90580) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 540 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rajakylä (90580) on?
4 369 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rajakylä (90580)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 053 €/m² (2025). Luku perustuu 48 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -14,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rajakylä on?
Kotitalouksista 51,5 % asuu omistusasunnossa ja 47,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 42,3 % on kerrostaloissa ja 57,5 % pientaloissa.
Miten alue Rajakylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 32 / 45. Korkeakoulutetut: 31,8 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90520Taskila-Toppila
  • ·90590Teknologiakylä
  • ·90800Pateniemi
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90510Hietasaari
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa
  • ·90530Välivainio
  • ·90500Tuira
  • ·90820Kello
  • ·90120Heinäpää
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 055. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet421. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu32. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62900Alajärvi Keskus

Alajärvi

Mediaanitulot
23 539 €
Väkiluku
4 447
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66200Korsnäs Keskus

Korsnäs

Mediaanitulot
23 539 €
Väkiluku
775
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
58770Pihlajalahti

Savonlinna

Mediaanitulot
23 544 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
89110Törmänmäki

Puolanka

Mediaanitulot
23 536 €
Väkiluku
52
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle