Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90520
Vertaa

Taskila-Toppila

90520·Oulu
2,9 × 3,2 km

Postinumeroalueella Taskila-Toppila (90520), Oulu, asuu 8 453 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 048 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 62,7 % on yksinasuvia. Asunnoista 89,3 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 26,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,6 %.

Mediaanitulot: sija 41/45 (Oulu)Väkiluku: sija 8/45 (Oulu)
Väkiluku
8 453+26,6 %(5v)
Mediaanitulot
21 048 €+15,6 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,3 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
24,8 %
Vuokra: 74,7 %
Lapsiperheet
10,5 %
Yksinasuvat
62,7 %
Työttömyysaste
18,9 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
39,4 %
65 vuotta täyttäneet: 11,4 %

Tunnusluvut

Alueen Taskila-Toppila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku8 453+26,6 %
Mediaanitulot21 048 €+15,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 858 €/m²+1,3 %
Keski-ikä36,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut32,3 %+2,1 %
Työttömyysaste18,9 %+0,8 %
Omistusasunnot24,8 %-
Lapsiperheet10,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 121 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus24,8 %
Vuokra74,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo89,3 %
Pientalo10,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,5 %
Yksinasuvat62,7 %
Muut taloudet26,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Taskila-Toppila

Mitkä ovat alueen Taskila-Toppila (90520) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 048 €. Muutos 5 vuodessa: +15,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Taskila-Toppila (90520) on?
8 453 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +26,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Taskila-Toppila (90520)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 858 €/m² (2025). Luku perustuu 121 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +1,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Taskila-Toppila on?
Kotitalouksista 24,8 % asuu omistusasunnossa ja 74,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 89,3 % on kerrostaloissa ja 10,1 % pientaloissa.
Miten alue Taskila-Toppila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 41 / 45. Korkeakoulutetut: 32,3 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90580Rajakylä
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90590Teknologiakylä
  • ·90510Hietasaari
  • ·90530Välivainio
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa
  • ·90500Tuira
  • ·90800Pateniemi
  • ·90120Heinäpää
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90400Äimärautio
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 686. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet155. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu41. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31950Sadonmaa

Punkalaidun

Mediaanitulot
21 048 €
Väkiluku
153
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
44370Mäntymäki

Konnevesi

Mediaanitulot
21 050 €
Väkiluku
140
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
74340Sukeva-Kainuunmäki

Sonkajärvi

Mediaanitulot
21 060 €
Väkiluku
608
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
95790Lampsijärvi

Pello

Mediaanitulot
21 036 €
Väkiluku
75
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle