Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90820
Vertaa

Kello

90820·Oulu
21 × 12 km

Postinumeroalueella Kello (90820), Oulu, asuu 3 114 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 847 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 35,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,4 %. Alueen asunnoista 96,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 13/45 (Oulu)Väkiluku: sija 26/45 (Oulu)
Väkiluku
3 114-4,3 %(5v)
Mediaanitulot
28 847 €+16,4 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
35,5 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 10,4 %
Lapsiperheet
33,0 %
Yksinasuvat
26,3 %
Työttömyysaste
10,8 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,8 %
65 vuotta täyttäneet: 19,1 %

Tunnusluvut

Alueen Kello tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 114-4,3 %
Mediaanitulot28 847 €+16,4 %
Keski-ikä41,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut35,5 %+2,2 %
Työttömyysaste10,8 %-0,3 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet33,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra10,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo96,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet33,0 %
Yksinasuvat26,3 %
Muut taloudet40,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kello

Mitkä ovat alueen Kello (90820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 847 €. Muutos 5 vuodessa: +16,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kello (90820) on?
3 114 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,3 %.
Millaista asuminen alueella Kello on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 10,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 96,2 % pientaloissa.
Miten alue Kello vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 13 / 45. Korkeakoulutetut: 35,5 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90800Pateniemi
  • ·90590Teknologiakylä
  • ·90580Rajakylä
  • ·90570Kaijonharju-Linnanmaa
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90520Taskila-Toppila
  • ·90530Välivainio
  • ·90840Haukipudas Asemanseutu
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90510Hietasaari
  • ·90500Tuira
  • ·90540Kuivasjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet488. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet561. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu13. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
80230Hukanhauta

Joensuu

Mediaanitulot
28 843 €
Väkiluku
6 835
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
71490Airaksela

Kuopio

Mediaanitulot
28 854 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
01510Kirkonkylä-Veromäki

Vantaa

Mediaanitulot
28 856 €
Väkiluku
7 870
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
95440Kyläjoki

Tornio

Mediaanitulot
28 838 €
Väkiluku
789
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle