Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90570
Vertaa

Kaijonharju-Linnanmaa

90570·Oulu
3,2 × 3,0 km

Postinumeroalueella Kaijonharju-Linnanmaa (90570), Oulu, asuu 8 504 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 045 €, asukkaiden keski-ikä on 33,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 60,6 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 12,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 0,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 80,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 44/45 (Oulu)Väkiluku: sija 7/45 (Oulu)
Väkiluku
8 504+6,8 %(5v)
Mediaanitulot
18 045 €+12,6 %(5v)
Keski-ikä
33,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,3 %-0,5 %(5v)
Omistusasunnot
19,6 %
Vuokra: 79,8 %
Lapsiperheet
11,6 %
Yksinasuvat
60,6 %
Työttömyysaste
14,5 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
40,8 %
65 vuotta täyttäneet: 7,8 %

Tunnusluvut

Alueen Kaijonharju-Linnanmaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku8 504+6,8 %
Mediaanitulot18 045 €+12,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 702 €/m²-35,7 %
Keski-ikä33,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut38,3 %-0,5 %
Työttömyysaste14,5 %+0,6 %
Omistusasunnot19,6 %-
Lapsiperheet11,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 143 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus19,6 %
Vuokra79,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo80,5 %
Pientalo14,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,6 %
Yksinasuvat60,6 %
Muut taloudet27,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaijonharju-Linnanmaa

Mitkä ovat alueen Kaijonharju-Linnanmaa (90570) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 045 €. Muutos 5 vuodessa: +12,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaijonharju-Linnanmaa (90570) on?
8 504 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kaijonharju-Linnanmaa (90570)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 702 €/m² (2025). Luku perustuu 143 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -35,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kaijonharju-Linnanmaa on?
Kotitalouksista 19,6 % asuu omistusasunnossa ja 79,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 80,5 % on kerrostaloissa ja 14,7 % pientaloissa.
Miten alue Kaijonharju-Linnanmaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 44 / 45. Korkeakoulutetut: 38,3 %, keski-ikä: 33,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90530Välivainio
  • ·90560Koskela-Oulu
  • ·90590Teknologiakylä
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90500Tuira
  • ·90520Taskila-Toppila
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90580Rajakylä
  • ·90130Raksila
  • ·90120Heinäpää
  • ·90140Karjasilta
  • ·90510Hietasaari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 890. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet153. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu44. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97335Ruuhivaara

Pello

Mediaanitulot
18 048 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
99440Leppäjärvi

Enontekiö

Mediaanitulot
18 068 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
89660Takalo

Suomussalmi

Mediaanitulot
18 016 €
Väkiluku
88
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
93390Puhoskylä

Pudasjärvi

Mediaanitulot
18 002 €
Väkiluku
166
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle