Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90650
Vertaa

Haapalehto

90650·Oulu
4,8 × 5,8 km

Postinumeroalueella Haapalehto (90650), Oulu, asuu 10 202 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 132 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 46,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 68,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,0 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 64,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/45 (Oulu)Väkiluku: sija 4/45 (Oulu)
Väkiluku
10 202-0,1 %(5v)
Mediaanitulot
28 132 €+17,0 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
46,6 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
68,1 %
Vuokra: 31,4 %
Lapsiperheet
22,1 %
Yksinasuvat
41,0 %
Työttömyysaste
12,5 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,7 %
65 vuotta täyttäneet: 21,8 %

Tunnusluvut

Alueen Haapalehto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku10 202-0,1 %
Mediaanitulot28 132 €+17,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 776 €/m²+1,4 %
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut46,6 %+2,2 %
Työttömyysaste12,5 %+2,0 %
Omistusasunnot68,1 %-
Lapsiperheet22,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 125 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus68,1 %
Vuokra31,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo34,8 %
Pientalo64,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,1 %
Yksinasuvat41,0 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Haapalehto

Mitkä ovat alueen Haapalehto (90650) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 132 €. Muutos 5 vuodessa: +17,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Haapalehto (90650) on?
10 202 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Haapalehto (90650)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 776 €/m² (2025). Luku perustuu 125 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +1,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Haapalehto on?
Kotitalouksista 68,1 % asuu omistusasunnossa ja 31,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 34,8 % on kerrostaloissa ja 64,7 % pientaloissa.
Miten alue Haapalehto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 18 / 45. Korkeakoulutetut: 46,6 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90240Iinatti
  • ·90220Kontinkangas
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90130Raksila
  • ·90620Rusko-Heikinharju
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90540Kuivasjärvi
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90420Metsokangas
  • ·90140Karjasilta
  • ·90410Kaakkuri

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet623. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet100. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu18. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
05460Hakalanmäki-Hakala

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 136 €
Väkiluku
3 158
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
10940Hangonkylä

Hanko

Mediaanitulot
28 137 €
Väkiluku
1 828
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
05470Palopuro

Hyvinkää

Mediaanitulot
28 126 €
Väkiluku
298
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
28760Kyläsaari

Pori

Mediaanitulot
28 138 €
Väkiluku
2 073
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle