Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90230
Vertaa

Värttö-Maikkula

90230·Oulu
2,6 × 3,4 km

Postinumeroalueella Värttö-Maikkula (90230), Oulu, asuu 7 332 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 671 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 54,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 59,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,3 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 53,7 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/45 (Oulu)Väkiluku: sija 12/45 (Oulu)
Väkiluku
7 332+1,1 %(5v)
Mediaanitulot
28 671 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
54,4 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
59,9 %
Vuokra: 39,5 %
Lapsiperheet
19,0 %
Yksinasuvat
47,9 %
Työttömyysaste
10,2 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,5 %
65 vuotta täyttäneet: 23,2 %

Tunnusluvut

Alueen Värttö-Maikkula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 332+1,1 %
Mediaanitulot28 671 €+17,8 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 385 €/m²+7,4 %
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut54,4 %+1,3 %
Työttömyysaste10,2 %+1,4 %
Omistusasunnot59,9 %-
Lapsiperheet19,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 104 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus59,9 %
Vuokra39,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo53,7 %
Pientalo46,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,0 %
Yksinasuvat47,9 %
Muut taloudet33,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Värttö-Maikkula

Mitkä ovat alueen Värttö-Maikkula (90230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 671 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Värttö-Maikkula (90230) on?
7 332 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Värttö-Maikkula (90230)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 385 €/m² (2025). Luku perustuu 104 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +7,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Värttö-Maikkula on?
Kotitalouksista 59,9 % asuu omistusasunnossa ja 39,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 53,7 % on kerrostaloissa ja 46,0 % pientaloissa.
Miten alue Värttö-Maikkula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 14 / 45. Korkeakoulutetut: 54,4 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90220Kontinkangas
  • ·90650Haapalehto
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90240Iinatti
  • ·90130Raksila
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90410Kaakkuri
  • ·90140Karjasilta
  • ·90420Metsokangas
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90500Tuira

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet523. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet194. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu14. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16730Kutajärvi

Hollola

Mediaanitulot
28 672 €
Väkiluku
926
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
10210Inkoo Keskus

Inkoo

Mediaanitulot
28 667 €
Väkiluku
2 768
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
14530Leteensuo

Hattula

Mediaanitulot
28 665 €
Väkiluku
200
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
67300Halkokari

Kokkola

Mediaanitulot
28 659 €
Väkiluku
4 469
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle