Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90420
Vertaa

Metsokangas

90420·Oulu
3,8 × 4,0 km

Postinumeroalueella Metsokangas (90420), Oulu, asuu 10 926 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 019 €, asukkaiden keski-ikä on 34,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 46,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 39,7 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 50,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/45 (Oulu)Väkiluku: sija 2/45 (Oulu)
Väkiluku
10 926-1,0 %(5v)
Mediaanitulot
30 019 €+15,9 %(5v)
Keski-ikä
34,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
46,8 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
58,3 %
Vuokra: 41,5 %
Lapsiperheet
35,3 %
Yksinasuvat
39,7 %
Työttömyysaste
10,3 %+1,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,9 %
65 vuotta täyttäneet: 8,1 %

Tunnusluvut

Alueen Metsokangas tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku10 926-1,0 %
Mediaanitulot30 019 €+15,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 184 €/m²+3,4 %
Keski-ikä34,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut46,8 %+1,2 %
Työttömyysaste10,3 %+1,0 %
Omistusasunnot58,3 %-
Lapsiperheet35,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 155 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus58,3 %
Vuokra41,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo50,5 %
Pientalo49,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet35,3 %
Yksinasuvat39,7 %
Muut taloudet25,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Metsokangas

Mitkä ovat alueen Metsokangas (90420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 019 €. Muutos 5 vuodessa: +15,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Metsokangas (90420) on?
10 926 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Metsokangas (90420)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 184 €/m² (2025). Luku perustuu 155 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +3,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Metsokangas on?
Kotitalouksista 58,3 % asuu omistusasunnossa ja 41,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 50,5 % on kerrostaloissa ja 49,5 % pientaloissa.
Miten alue Metsokangas vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 7 / 45. Korkeakoulutetut: 46,8 %, keski-ikä: 34,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90240Iinatti
  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90650Haapalehto
  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·90410Kaakkuri
  • ·90220Kontinkangas
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90670Hiukkavaara
  • ·90440Kempele Keskus (Kempele)
  • ·90130Raksila
  • ·90310Madekoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet292. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet83. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu7. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21195Velkua

Naantali

Mediaanitulot
30 019 €
Väkiluku
235
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
06450Eestinmäki-Ernestas

Porvoo

Mediaanitulot
30 014 €
Väkiluku
2 030
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
33960Suuppa

Pirkkala

Mediaanitulot
30 031 €
Väkiluku
11 724
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
66420Ruto

Laihia

Mediaanitulot
30 003 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle