Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90220
Vertaa

Kontinkangas

90220·Oulu
1,2 × 1,4 km

Postinumeroalueella Kontinkangas (90220), Oulu, asuu 987 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 106 €, asukkaiden keski-ikä on 34,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,3 % on yksinasuvia. Asunnoista 99,0 % on kerrostaloissa. Väkiluku on kasvanut 60,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 12,4 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 43/45 (Oulu)Väkiluku: sija 38/45 (Oulu)
Väkiluku
987+60,0 %(5v)
Mediaanitulot
18 106 €+13,0 %(5v)
Keski-ikä
34,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,7 %-7,3 %(5v)
Omistusasunnot
7,2 %
Vuokra: 92,1 %
Lapsiperheet
11,1 %
Yksinasuvat
73,3 %
Työttömyysaste
24,3 %+12,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
46,7 %
65 vuotta täyttäneet: 9,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kontinkangas tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku987+60,0 %
Mediaanitulot18 106 €+13,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 314 €/m²+37,9 %
Keski-ikä34,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut24,7 %-7,3 %
Työttömyysaste24,3 %+12,4 %
Omistusasunnot7,2 %-
Lapsiperheet11,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 32 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus7,2 %
Vuokra92,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo99,0 %
Pientalo0,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,1 %
Yksinasuvat73,3 %
Muut taloudet15,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Kontinkangas

Mitkä ovat alueen Kontinkangas (90220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 106 €. Muutos 5 vuodessa: +13,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kontinkangas (90220) on?
987 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +60,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kontinkangas (90220)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 314 €/m² (2025). Luku perustuu 32 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +37,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kontinkangas on?
Kotitalouksista 7,2 % asuu omistusasunnossa ja 92,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 99,0 % on kerrostaloissa ja 0,0 % pientaloissa.
Miten alue Kontinkangas vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 43 / 45. Korkeakoulutetut: 24,7 %, keski-ikä: 34,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90130Raksila
  • ·90150Höyhtyä
  • ·90650Haapalehto
  • ·90550Pyykösjärvi-Puolivälinkangas
  • ·90240Iinatti
  • ·90140Karjasilta
  • ·90100Oulu Keskus
  • ·90410Kaakkuri
  • ·90500Tuira
  • ·90400Äimärautio

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 887. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 097. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu43. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43720Kumpulainen

Kyyjärvi

Mediaanitulot
18 127 €
Väkiluku
77
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa
99440Leppäjärvi

Enontekiö

Mediaanitulot
18 068 €
Väkiluku
135
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
97335Ruuhivaara

Pello

Mediaanitulot
18 048 €
Väkiluku
61
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
90570Kaijonharju-Linnanmaa

Oulu

Mediaanitulot
18 045 €
Väkiluku
8 504
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle