Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Muhos/91410
Vertaa

Jokirinne

91410·Muhos
6,2 × 6,6 km

Postinumeroalueella Jokirinne (91410), Muhos, asuu 1 136 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 559 €, asukkaiden keski-ikä on 35,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 40,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 6,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 11,7 %. Alueen asunnoista 95,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Muhos)Väkiluku: sija 2/5 (Muhos)
Väkiluku
1 136+6,6 %(5v)
Mediaanitulot
27 559 €+11,7 %(5v)
Keski-ikä
35,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
40,2 %+4,0 %(5v)
Omistusasunnot
80,3 %
Vuokra: 17,8 %
Lapsiperheet
39,7 %
Yksinasuvat
22,4 %
Työttömyysaste
10,2 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
3,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 13,5 %

Tunnusluvut

Alueen Jokirinne tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 136+6,6 %
Mediaanitulot27 559 €+11,7 %
Keski-ikä35,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut40,2 %+4,0 %
Työttömyysaste10,2 %+2,1 %
Omistusasunnot80,3 %-
Lapsiperheet39,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,3 %
Vuokra17,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,4 %
Pientalo95,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet39,7 %
Yksinasuvat22,4 %
Muut taloudet37,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Jokirinne

Mitkä ovat alueen Jokirinne (91410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 559 €. Muutos 5 vuodessa: +11,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jokirinne (91410) on?
1 136 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,6 %.
Millaista asuminen alueella Jokirinne on?
Kotitalouksista 80,3 % asuu omistusasunnossa ja 17,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,4 % on kerrostaloissa ja 95,1 % pientaloissa.
Miten alue Jokirinne vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Muhos: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 40,2 %, keski-ikä: 35,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90660Sanginsuu (Oulu)
  • ·91510Rova
  • ·91430Leppiniemi
  • ·90630Korvensuora (Oulu)
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·90310Madekoski (Oulu)
  • ·90900Kiiminki Keskus (Oulu)
  • ·91500Muhos Keskus
  • ·90940Jääli (Oulu)
  • ·90670Hiukkavaara (Oulu)
  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·90420Metsokangas (Oulu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet748. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 028. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Muhos2. · 5 alueesta

Muut alueet: Muhos

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Muhos
#AlueArvo
1.Rova9151029 627 €+18,5 %
2.Leppiniemi9143027 055 €+10,0 %
3.Muhos Keskus9150026 071 €+16,8 %
4.Kylmälänkylä9156021 064 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68910Pännäinen

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 557 €
Väkiluku
1 301
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
92130Isoholmi - Antinkangas

Raahe

Mediaanitulot
27 554 €
Väkiluku
3 034
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
47850Verla

Kouvola

Mediaanitulot
27 564 €
Väkiluku
132
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
01700Kivistö

Vantaa

Mediaanitulot
27 568 €
Väkiluku
13 583
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Muhos: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle