Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90940
Vertaa

Jääli

90940·Oulu
7,6 × 7,6 km

Postinumeroalueella Jääli (90940), Oulu, asuu 5 014 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 858 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 39,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 13,6 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 2,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 12/45 (Oulu)Väkiluku: sija 21/45 (Oulu)
Väkiluku
5 014+0,3 %(5v)
Mediaanitulot
28 858 €+13,6 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
39,6 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
83,9 %
Vuokra: 15,4 %
Lapsiperheet
30,0 %
Yksinasuvat
31,8 %
Työttömyysaste
9,9 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,0 %
65 vuotta täyttäneet: 18,1 %

Tunnusluvut

Alueen Jääli tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 014+0,3 %
Mediaanitulot28 858 €+13,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 482 €/m²+20,3 %
Keski-ikä41,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut39,6 %+2,0 %
Työttömyysaste9,9 %0,0 %
Omistusasunnot83,9 %-
Lapsiperheet30,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 48 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,9 %
Vuokra15,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,6 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,0 %
Yksinasuvat31,8 %
Muut taloudet38,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Jääli

Mitkä ovat alueen Jääli (90940) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 858 €. Muutos 5 vuodessa: +13,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jääli (90940) on?
5 014 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Jääli (90940)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 482 €/m² (2025). Luku perustuu 48 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +20,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Jääli on?
Kotitalouksista 83,9 % asuu omistusasunnossa ja 15,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,6 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Jääli vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 12 / 45. Korkeakoulutetut: 39,6 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90630Korvensuora
  • ·90670Hiukkavaara
  • ·90910Kontio
  • ·90620Rusko-Heikinharju
  • ·90540Kuivasjärvi
  • ·90650Haapalehto
  • ·90240Iinatti
  • ·90310Madekoski
  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90420Metsokangas
  • ·90660Sanginsuu
  • ·90220Kontinkangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet485. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet354. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu12. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41310Leppävesi

Laukaa

Mediaanitulot
28 859 €
Väkiluku
3 166
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
41390Äijälä

Laukaa

Mediaanitulot
28 859 €
Väkiluku
374
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
01510Kirkonkylä-Veromäki

Vantaa

Mediaanitulot
28 856 €
Väkiluku
7 870
Keski-ikä
36,0 v
Avaa alue →Vertaa
71490Airaksela

Kuopio

Mediaanitulot
28 854 €
Väkiluku
266
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle