Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90660
Vertaa

Sanginsuu

90660·Oulu
19 × 15 km

Postinumeroalueella Sanginsuu (90660), Oulu, asuu 617 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 391 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 41,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 6,2 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 1,3 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 9/45 (Oulu)Väkiluku: sija 39/45 (Oulu)
Väkiluku
617-1,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 391 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
41,1 %+6,2 %(5v)
Omistusasunnot
94,8 %
Vuokra: 4,4 %
Lapsiperheet
23,6 %
Yksinasuvat
26,2 %
Työttömyysaste
9,4 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,6 %
65 vuotta täyttäneet: 30,5 %

Tunnusluvut

Alueen Sanginsuu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku617-1,3 %
Mediaanitulot29 391 €+18,2 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut41,1 %+6,2 %
Työttömyysaste9,4 %0,0 %
Omistusasunnot94,8 %-
Lapsiperheet23,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,8 %
Vuokra4,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,6 %
Yksinasuvat26,2 %
Muut taloudet50,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Sanginsuu

Mitkä ovat alueen Sanginsuu (90660) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 391 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sanginsuu (90660) on?
617 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,3 %.
Millaista asuminen alueella Sanginsuu on?
Kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,3 % pientaloissa.
Miten alue Sanginsuu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 9 / 45. Korkeakoulutetut: 41,1 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91410Jokirinne (Muhos)
  • ·91510Rova (Muhos)
  • ·90630Korvensuora
  • ·90310Madekoski
  • ·90940Jääli
  • ·90670Hiukkavaara
  • ·90900Kiiminki Keskus
  • ·91800Tyrnävä (Tyrnävä)
  • ·91430Leppiniemi (Muhos)
  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·90420Metsokangas
  • ·90620Rusko-Heikinharju

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet387. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 308. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu9. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01760Seutula

Vantaa

Mediaanitulot
29 392 €
Väkiluku
1 972
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
04680Hirvihaara

Mäntsälä

Mediaanitulot
29 386 €
Väkiluku
649
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
39130Sasi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
29 379 €
Väkiluku
845
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
02230Matinkylä

Espoo

Mediaanitulot
29 405 €
Väkiluku
22 927
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle