Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40340
Vertaa

Huhtasuo

40340·Jyväskylä
3,5 × 2,8 km

Postinumeroalueella Huhtasuo (40340), Jyväskylä, asuu 6 731 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 173 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 61,3 % on yksinasuvia. Työttömyysaste on noussut 3,1 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 88,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 36/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 7/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
6 731+6,1 %(5v)
Mediaanitulot
20 173 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,8 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
34,1 %
Vuokra: 65,2 %
Lapsiperheet
15,5 %
Yksinasuvat
61,3 %
Työttömyysaste
31,2 %+3,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
17,6 %
65 vuotta täyttäneet: 23,4 %

Tunnusluvut

Alueen Huhtasuo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 731+6,1 %
Mediaanitulot20 173 €+14,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)771 €/m²-12,2 %
Keski-ikä43,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut19,8 %+1,1 %
Työttömyysaste31,2 %+3,1 %
Omistusasunnot34,1 %-
Lapsiperheet15,5 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 195 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus34,1 %
Vuokra65,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo88,5 %
Pientalo11,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,5 %
Yksinasuvat61,3 %
Muut taloudet23,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Huhtasuo

Mitkä ovat alueen Huhtasuo (40340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 173 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huhtasuo (40340) on?
6 731 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +6,1 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Huhtasuo (40340)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 771 €/m² (2025). Luku perustuu 195 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -12,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Huhtasuo on?
Kotitalouksista 34,1 % asuu omistusasunnossa ja 65,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 88,5 % on kerrostaloissa ja 11,5 % pientaloissa.
Miten alue Huhtasuo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 36 / 36. Korkeakoulutetut: 19,8 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40420Jyskä
  • ·40320Seppälän Teollisuusalue
  • ·40400Halssila
  • ·41310Leppävesi (Laukaa)
  • ·40800Vaajakoski
  • ·40820Vuoritsalo
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40720Nisula
  • ·40200Mannila-Taulumäki
  • ·41330Vihtavuori (Laukaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 791. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet231. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä36. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
30300Viksberg

Forssa

Mediaanitulot
20 174 €
Väkiluku
2 424
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
82300Rääkkylä Keskus

Rääkkylä

Mediaanitulot
20 174 €
Väkiluku
770
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
86230Ylipää

Merijärvi

Mediaanitulot
20 171 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
58300Savonranta Keskus

Savonlinna

Mediaanitulot
20 183 €
Väkiluku
553
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle