Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Turku/20380
Vertaa

Räntämäki-Saramäki

20380·Turku
4,9 × 7,1 km

Postinumeroalueella Räntämäki-Saramäki (20380), Turku, asuu 2 882 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 580 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 39,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,6 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 73,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/26 (Turku)Väkiluku: sija 21/26 (Turku)
Väkiluku
2 882+7,0 %(5v)
Mediaanitulot
23 580 €+14,6 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
39,5 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
55,5 %
Vuokra: 41,8 %
Lapsiperheet
22,7 %
Yksinasuvat
33,5 %
Työttömyysaste
11,4 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
18,5 %
65 vuotta täyttäneet: 18,0 %

Tunnusluvut

Alueen Räntämäki-Saramäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 882+7,0 %
Mediaanitulot23 580 €+14,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 968 €/m²-2,2 %
Keski-ikä41,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut39,5 %+1,3 %
Työttömyysaste11,4 %+2,5 %
Omistusasunnot55,5 %-
Lapsiperheet22,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus55,5 %
Vuokra41,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo21,9 %
Pientalo73,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,7 %
Yksinasuvat33,5 %
Muut taloudet43,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Räntämäki-Saramäki

Mitkä ovat alueen Räntämäki-Saramäki (20380) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 580 €. Muutos 5 vuodessa: +14,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Räntämäki-Saramäki (20380) on?
2 882 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Räntämäki-Saramäki (20380)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 968 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Räntämäki-Saramäki on?
Kotitalouksista 55,5 % asuu omistusasunnossa ja 41,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 21,9 % on kerrostaloissa ja 73,8 % pientaloissa.
Miten alue Räntämäki-Saramäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Turku: 16 / 26. Korkeakoulutetut: 39,5 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·20540Nummi-Ylioppilaskylä
  • ·20400Moisio
  • ·20460Jäkärlä
  • ·20360Runosmäki-Kärsämäki
  • ·20610Varissuo
  • ·21350Ilmarinen (Lieto)
  • ·21410Vanhalinna (Lieto)
  • ·20520Kupittaa
  • ·20500Vesilinna
  • ·20750Huhkola-Lauste-Vaala
  • ·20300Pohjola-Kastu
  • ·20730Skanssi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 038. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet594. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Turku16. · 26 alueesta

Muut alueet: Turku

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Turku
#AlueArvo
1.Moikoinen-Pikisaari2090033 352 €+17,3 %
2.Kakskerta2096032 329 €+19,7 %
3.Moisio2040031 883 €+16,4 %
4.Paattinen2133028 701 €+19,9 %
5.Uittamo2088027 782 €+19,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
48700Kyminlinna

Kotka

Mediaanitulot
23 580 €
Väkiluku
2 265
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
63800Soini Keskus

Soini

Mediaanitulot
23 578 €
Väkiluku
1 461
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
71310Vehmersalmi Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
23 582 €
Väkiluku
1 062
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
41410Kankainen

Toivakka

Mediaanitulot
23 585 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Turku|Muuttajalle

Turun parhaat asuinalueet 2026

Turun postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

23. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Turku: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle