Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervola/95355
Vertaa

Koivu-Peura

95355·Tervola
32 × 29 km

Postinumeroalueella Koivu-Peura (95355), Tervola, asuu 217 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 929 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,9 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,8 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 6/7 (Tervola)Väkiluku: sija 4/7 (Tervola)
Väkiluku
217-13,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 929 €+12,1 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,5 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
94,2 %
Vuokra: 0,8 %
Lapsiperheet
11,7 %
Yksinasuvat
45,8 %
Työttömyysaste
15,0 %+4,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,3 %
65 vuotta täyttäneet: 30,4 %

Tunnusluvut

Alueen Koivu-Peura tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku217-13,9 %
Mediaanitulot23 929 €+12,1 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut18,5 %+0,9 %
Työttömyysaste15,0 %+4,8 %
Omistusasunnot94,2 %-
Lapsiperheet11,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,2 %
Vuokra0,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,8 %
Pientalo96,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,7 %
Yksinasuvat45,8 %
Muut taloudet42,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Koivu-Peura

Mitkä ovat alueen Koivu-Peura (95355) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 929 €. Muutos 5 vuodessa: +12,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Koivu-Peura (95355) on?
217 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,9 %.
Millaista asuminen alueella Koivu-Peura on?
Kotitalouksista 94,2 % asuu omistusasunnossa ja 0,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,8 % on kerrostaloissa ja 96,1 % pientaloissa.
Miten alue Koivu-Peura vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tervola: 6 / 7. Korkeakoulutetut: 18,5 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97170Jaatila (Rovaniemi)
  • ·97160Petäjäinen (Rovaniemi)
  • ·97110Rautionsaari (Rovaniemi)
  • ·95260Tainionjoki (Simo)
  • ·97145Totonvaara (Rovaniemi)
  • ·97690Sulaoja (Rovaniemi)
  • ·97130Hirvas (Rovaniemi)
  • ·96700Niskanperä (Rovaniemi)
  • ·95255Alaniemi (Simo)
  • ·96400Pullinranta - Kiiruna (Rovaniemi)
  • ·96320Teollisuuskylä (Rovaniemi)
  • ·95350Peura

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 917. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 000. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tervola6. · 7 alueesta

Muut alueet: Tervola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tervola
#AlueArvo
1.Loue9534027 620 €+31,6 %
2.Yli-Paakkola9537527 463 €+23,9 %
3.Paakkola9532526 685 €+19,6 %
4.Tervola9533025 271 €+27,2 %
5.Tervola Keskus9530025 066 €+21,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16900Lammi kk

Hämeenlinna

Mediaanitulot
23 929 €
Väkiluku
4 437
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
88470Kontiomäki

Paltamo

Mediaanitulot
23 928 €
Väkiluku
456
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
25760Kiila

Kemiönsaari

Mediaanitulot
23 931 €
Väkiluku
124
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
38700Kankaanpää Keskus

Kankaanpää

Mediaanitulot
23 923 €
Väkiluku
6 004
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tervola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle