Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tervola/95330
Vertaa

Tervola

95330·Tervola
23 × 34 km

Postinumeroalueella Tervola (95330), Tervola, asuu 420 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 271 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,2 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Tervola)Väkiluku: sija 2/7 (Tervola)
Väkiluku
420-11,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 271 €+27,2 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,9 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
83,2 %
Vuokra: 14,6 %
Lapsiperheet
13,7 %
Yksinasuvat
45,1 %
Työttömyysaste
13,1 %-2,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,4 %
65 vuotta täyttäneet: 34,3 %

Tunnusluvut

Alueen Tervola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku420-11,6 %
Mediaanitulot25 271 €+27,2 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut16,9 %+2,1 %
Työttömyysaste13,1 %-2,8 %
Omistusasunnot83,2 %-
Lapsiperheet13,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,2 %
Vuokra14,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,0 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,7 %
Yksinasuvat45,1 %
Muut taloudet41,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Tervola

Mitkä ovat alueen Tervola (95330) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 271 €. Muutos 5 vuodessa: +27,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tervola (95330) on?
420 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,6 %.
Millaista asuminen alueella Tervola on?
Kotitalouksista 83,2 % asuu omistusasunnossa ja 14,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,0 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Tervola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tervola: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 16,9 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95325Paakkola
  • ·95375Yli-Paakkola
  • ·95340Loue
  • ·95300Tervola Keskus
  • ·95370Itäkoski (Keminmaa)
  • ·95315Törmä (Keminmaa)
  • ·95690Mellakoski (Ylitornio)
  • ·95365Maula (Keminmaa)
  • ·95590Arpela (Tornio)
  • ·95675Meltosjärvi (Ylitornio)
  • ·95310Liedakkala (Keminmaa)
  • ·94460Ruottala (Tornio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 453. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 531. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tervola4. · 7 alueesta

Muut alueet: Tervola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tervola
#AlueArvo
1.Loue9534027 620 €+31,6 %
2.Yli-Paakkola9537527 463 €+23,9 %
3.Paakkola9532526 685 €+19,6 %
4.Tervola Keskus9530025 066 €+21,5 %
5.Koivu-Peura9535523 929 €+12,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
90480Hailuoto

Hailuoto

Mediaanitulot
25 270 €
Väkiluku
912
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
86210Petäjäskoski

Oulainen

Mediaanitulot
25 269 €
Väkiluku
162
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
25610Ylönkylä

Salo

Mediaanitulot
25 274 €
Väkiluku
365
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
39230Osara

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
25 274 €
Väkiluku
177
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tervola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle