Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/95760
Vertaa

Konttajärvi

95760·Pello
14 × 19 km

Postinumeroalueella Konttajärvi (95760), Pello, asuu 81 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 098 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 15,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 24,4 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/12 (Pello)Väkiluku: sija 7/12 (Pello)
Väkiluku
81-15,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 098 €+24,4 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,0 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 2,2 %
Lapsiperheet
8,7 %
Yksinasuvat
52,2 %
Työttömyysaste
3,4 %-5,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 48,1 %

Tunnusluvut

Alueen Konttajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku81-15,6 %
Mediaanitulot22 098 €+24,4 %
Keski-ikä59,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut26,0 %+2,1 %
Työttömyysaste3,4 %-5,7 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet8,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra2,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,7 %
Yksinasuvat52,2 %
Muut taloudet39,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Konttajärvi

Mitkä ovat alueen Konttajärvi (95760) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 098 €. Muutos 5 vuodessa: +24,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Konttajärvi (95760) on?
81 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,6 %.
Millaista asuminen alueella Konttajärvi on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 2,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Konttajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 5 / 12. Korkeakoulutetut: 26,0 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95780Sirkkakoski
  • ·95790Lampsijärvi
  • ·95860Pasmajärvi (Kolari)
  • ·95770Lankojärvi
  • ·97335Ruuhivaara
  • ·95750Orajärvi
  • ·95670Pessalompolo (Ylitornio)
  • ·95800Sieppijärvi - Taapajärvi (Kolari)
  • ·95700Pello Keskus
  • ·95645Turtola
  • ·95850Ruokojärvi (Kolari)
  • ·95680Lohijärvi (Ylitornio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 461. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 656. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello5. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Turtola9564522 966 €+17,2 %
4.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
5.Sirkkakoski9578021 775 €+11,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72740Laukkala

Pielavesi

Mediaanitulot
22 101 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
95620Aavasaksa

Ylitornio

Mediaanitulot
22 095 €
Väkiluku
341
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
54950Pettilä

Savitaipale

Mediaanitulot
22 094 €
Väkiluku
93
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
43540Rantakylä-Pirttilahti

Karstula

Mediaanitulot
22 107 €
Väkiluku
122
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle