Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello

Kaupunki

Pello

Pello koostuu 12 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 144 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 854 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,6 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
3 144
Mediaanitulot (ka.)
21 854 €
Keski-ikä (ka.)
56,0 v
Korkeakoulutetut (ka.)
19,6 %
Omistusasunnot (ka.)
67,5 %
Lapsiperheet (ka.)
7,6 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

95700Pello Keskus

Pello

1. suurin
Mediaanitulot
23 624 €
Väkiluku
2 037
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
95645Turtola

Pello

2. suurin
Mediaanitulot
22 966 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
95640Juoksenki

Pello

3. suurin
Mediaanitulot
21 377 €
Väkiluku
174
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
95770Lankojärvi

Pello

4. suurin
Mediaanitulot
21 133 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
95750Orajärvi

Pello

5. suurin
Mediaanitulot
22 456 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
95780Sirkkakoski

Pello

6. suurin
Mediaanitulot
21 775 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Pello: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Pello

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Turtola9564522 966 €+17,2 %
4.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
5.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %
6.Sirkkakoski9578021 775 €+11,5 %
7.Rattosjärvi9733021 756 €+18,8 %
8.Juoksenki9564021 377 €+24,2 %
9.Lankojärvi9577021 133 €+22,2 %
10.Lampsijärvi9579021 036 €+14,4 %
11.Jarhoinen9572018 877 €+19,4 %
12.Ruuhivaara9733518 048 €+14,0 %

Väestönkasvu: Pello

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Pello
#AlueArvo
1.Jarhoinen95720+4,9 %+4,9 %
2.Naamijoki95710+2,9 %+2,9 %
3.Rattosjärvi973300,0 %
4.Sirkkakoski95780-2,0 %-2,0 %
5.Orajärvi95750-2,8 %-2,8 %
6.Pello Keskus95700-4,9 %-4,9 %
7.Ruuhivaara97335-6,2 %-6,2 %
8.Lankojärvi95770-8,5 %-8,5 %
9.Lampsijärvi95790-8,5 %-8,5 %
10.Turtola95645-8,7 %-8,7 %
11.Juoksenki95640-10,3 %-10,3 %
12.Konttajärvi95760-15,6 %-15,6 %

Kaikki 12 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
95640Juoksenki95645Turtola95700Pello Keskus95710Naamijoki95720Jarhoinen95750Orajärvi95760Konttajärvi95770Lankojärvi95780Sirkkakoski95790Lampsijärvi97330Rattosjärvi97335Ruuhivaara

Usein kysytyt kysymykset: Pello

Kuinka monta asukasta kaupungissa Pello on?
Kaupungissa Pello asuu yhteensä 3 144 asukasta 12 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Pello?
12 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Pello?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 21 854 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Naamijoki: 27 105 €.
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Pello?
Naamijoki (27 105 €), Pello Keskus (23 624 €), Turtola (22 966 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Pello?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Jarhoinen (+4,9 %), Naamijoki (+2,9 %), Rattosjärvi (0,0 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Pello?
Kaupungissa Pello on 12 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.