Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/95750
Vertaa

Orajärvi

95750·Pello
17 × 21 km

Postinumeroalueella Orajärvi (95750), Pello, asuu 105 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 456 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,3 %. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/12 (Pello)Väkiluku: sija 5/12 (Pello)
Väkiluku
105-2,8 %(5v)
Mediaanitulot
22 456 €+20,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v-6,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,7 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
89,6 %
Vuokra: 8,3 %
Lapsiperheet
18,8 %
Yksinasuvat
31,3 %
Työttömyysaste
6,1 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 40,0 %

Tunnusluvut

Alueen Orajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku105-2,8 %
Mediaanitulot22 456 €+20,3 %
Keski-ikä49,0 v-6,0 %
Korkeakoulutetut15,7 %+0,8 %
Työttömyysaste6,1 %+0,5 %
Omistusasunnot89,6 %-
Lapsiperheet18,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,6 %
Vuokra8,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,8 %
Yksinasuvat31,3 %
Muut taloudet49,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Orajärvi

Mitkä ovat alueen Orajärvi (95750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 456 €. Muutos 5 vuodessa: +20,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Orajärvi (95750) on?
105 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,8 %.
Millaista asuminen alueella Orajärvi on?
Kotitalouksista 89,6 % asuu omistusasunnossa ja 8,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Orajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 4 / 12. Korkeakoulutetut: 15,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95700Pello Keskus
  • ·95710Naamijoki
  • ·95770Lankojärvi
  • ·95860Pasmajärvi (Kolari)
  • ·95720Jarhoinen
  • ·95830Vaattojärvi (Kolari)
  • ·95645Turtola
  • ·95760Konttajärvi
  • ·95780Sirkkakoski
  • ·95840Venejärvenkylä (Kolari)
  • ·95640Juoksenki
  • ·95850Ruokojärvi (Kolari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 376. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 514. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello4. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Pello Keskus9570023 624 €+20,2 %
3.Turtola9564522 966 €+17,2 %
4.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %
5.Sirkkakoski9578021 775 €+11,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
87100Kajaani Keskus

Kajaani

Mediaanitulot
22 459 €
Väkiluku
6 114
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
71210Tuusjärvi

Tuusniemi

Mediaanitulot
22 460 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
31830Halkivaha

Urjala

Mediaanitulot
22 461 €
Väkiluku
245
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
80160Rantakylä-Latola

Joensuu

Mediaanitulot
22 451 €
Väkiluku
9 902
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle