Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pello/95700
Vertaa

Pello Keskus

95700·Pello
25 × 35 km

Postinumeroalueella Pello Keskus (95700), Pello, asuu 2 037 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 624 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 74,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,2 %. Alueen asunnoista 82,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/12 (Pello)Väkiluku: sija 1/12 (Pello)
Väkiluku
2 037-4,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 624 €+20,2 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,6 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
74,7 %
Vuokra: 23,5 %
Lapsiperheet
12,4 %
Yksinasuvat
44,1 %
Työttömyysaste
11,2 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,0 %
65 vuotta täyttäneet: 45,3 %

Tunnusluvut

Alueen Pello Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 037-4,9 %
Mediaanitulot23 624 €+20,2 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,6 %+1,6 %
Työttömyysaste11,2 %-0,8 %
Omistusasunnot74,7 %-
Lapsiperheet12,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus74,7 %
Vuokra23,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo11,4 %
Pientalo82,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,4 %
Yksinasuvat44,1 %
Muut taloudet43,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Pello Keskus

Mitkä ovat alueen Pello Keskus (95700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 624 €. Muutos 5 vuodessa: +20,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pello Keskus (95700) on?
2 037 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,9 %.
Millaista asuminen alueella Pello Keskus on?
Kotitalouksista 74,7 % asuu omistusasunnossa ja 23,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 11,4 % on kerrostaloissa ja 82,1 % pientaloissa.
Miten alue Pello Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pello: 2 / 12. Korkeakoulutetut: 23,6 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95645Turtola
  • ·95750Orajärvi
  • ·95770Lankojärvi
  • ·95710Naamijoki
  • ·95720Jarhoinen
  • ·95640Juoksenki
  • ·95780Sirkkakoski
  • ·95760Konttajärvi
  • ·95660Kantomaanpää (Ylitornio)
  • ·95635Kaulinranta (Ylitornio)
  • ·95860Pasmajärvi (Kolari)
  • ·95830Vaattojärvi (Kolari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 022. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet746. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pello2. · 12 alueesta

Muut alueet: Pello

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pello
#AlueArvo
1.Naamijoki9571027 105 €+30,7 %
2.Turtola9564522 966 €+17,2 %
3.Orajärvi9575022 456 €+20,3 %
4.Konttajärvi9576022 098 €+24,4 %
5.Sirkkakoski9578021 775 €+11,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
68660Östermalm-Björnholmen

Pietarsaari

Mediaanitulot
23 623 €
Väkiluku
2 386
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
44640Kymönkoski

Viitasaari

Mediaanitulot
23 621 €
Väkiluku
300
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
51740Huuhanaho

Mikkeli

Mediaanitulot
23 618 €
Väkiluku
198
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
58160Karvila

Enonkoski

Mediaanitulot
23 618 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pello: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle